5 kierunków studiów podyplomowych dla architekta wnętrz

Absolwent architektury może zostać zatrudniony m.in. w biurze projektowym, ale też może realizować się przy produkcji reklam czy jako scenograf. Projektowanie mebli, wzornictwo przemysłowe, a może grafika reklamowa? Oto kilka przykładów studiów podyplomowych, które pozwolą uzupełnić wiedzę przydatną na konkretnym stanowisku tuż po ukończeniu architektury.

Kompetencje absolwenta architektury wnętrz

Osoba, która ukończyła architekturę wnętrz, posiada umiejętności malarskie i rysunkowe. Studenci uczą się projektować nie tylko wnętrza (budynki mieszkalne i budynki użyteczności publicznej), ale także tereny rekreacyjne, place zabaw, ogrody itd. Architekt wnętrz może również realizować się jako scenograf, zatrudniony na planie filmowym, przy produkcji reklam lub w teatrze. Umiejętności zdobywane w trakcie studiów umożliwiają również robienie kariery w branży meblarskiej. Projektowanie mebli to ciekawe zajęcie dla osób, które zamierzają tworzyć sztukę użytkową.

Absolwent architektury wnętrz opanowuje umiejętność obsługi programów komputerowych, takich jak SketchUp, 3DStudio czy AutoCad. Potrafi również sporządzać rysunki techniczne i opisy materiałów niezbędnych do realizacji projektu. Poznaje też podstawy prawa budowlanego i administracyjnego, a także zgłębia wiedzę z zakresu materiałoznawstwa.   

5 cech „miękkich” ważnych dla pracodawcy. Sprawdź, czy je posiadasz!

Studia podyplomowe dla architekta wnętrz

Sztuki piękne, historia sztuki, projektowanie, nauki techniczne oraz nauki filozoficzne i społeczne – to obszary wiedzy, które poznaje się w trakcie studiów na kierunku: architektura wnętrz. Aby uzupełnić kwalifikacje i zdobyć dodatkowe kompetencje, warto postawić na kształcenie podyplomowe:   

  • Projektowanie i wytwarzanie mebli

Modelowanie i makietowanie, projektowanie przy użyciu nowoczesnych technologii, analiza danych projektowych – takie umiejętności rozwija się w toku studiów podyplomowych. Absolwent może pracować w przedsiębiorstwie produkcyjnym lub biurze projektowym.  

  • Wzornictwo przemysłowe

Słuchacz studiów podyplomowych uczy się, jak zaprojektować i wdrożyć produkt. Dzięki dalszemu rozwojowi absolwent wzornictwa przemysłowego może starać się o stanowisko product managera.

Czym zajmuje się product manager?

 

  • Grafika reklamowa  

Architekt wnętrz może spróbować swoich sił także w marketingu i zająć się np. projektowaniem plakatów reklamowych, etykiet itd. Umiejętności i wiedzę niezbędną w pracy grafika reklamowego można zdobyć w trakcie studiów podyplomowych.

  • Marketing internetowy

Absolwent architektury wnętrz wytwarza i sprzedaje swoje projekty. Aby działać skuteczniej, warto uzupełnić kwalifikacje i poznać techniki, które sprawdzają się w sprzedaży online. W trakcie studiów podyplomowych można nauczyć się tworzenia strategii marketingowych lub projektowania stron internetowych.

  • Grafika komputerowa i komunikacja wizualna

Wiedza z zakresu komunikacji wizualnej sprzyja zdobywaniu klientów, dlatego jest przydatna np. w sprzedaży. Student uczy się tworzyć materiały reklamowe, zdobywa wiedzę z zakresu psychologii reklamy i poznaje zasady kompozycji przekazu medialnego. Kompetencje zdobyte w trakcie studiów podyplomowych mogą okazać się szczególnie przydatne na stanowisku kierowniczym, na które z czasem może awansować absolwent architektury wnętrz.  

Ile zarabia architekt wnętrz?

5000 zł brutto – tyle w 2018 r. wynosiły przeciętne miesięczne zarobki na stanowisku: architekt wnętrz-projektant. Tak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl. Wynagrodzenia w tym zawodzie są zróżnicowane i zależą m.in. od lokalizacji firmy. Zarobki architekta w Warszawie są wyższe niż pensja specjalisty pracującego w mniejszym mieście. Kluczowe znaczenie ma jednak talent i umiejętności.

Ile zarabia architekt wnętrz?