6 cech przydatnych na stanowisku: architekt wnętrz

Fascynuje Cię architektura wnętrz? Zdobywanie wiedzy i uprawnień to podstawa, ale na kolejnych etapach pomoże Ci też Twoja osobowość oraz umiejętności cenione przez pracodawców i klientów. Poczucie estetyki połączone z empatią, kreatywnością i chęcią rozwoju – to klucz do sukcesu.

Nauczyciel, górnik, analityk biznesowy, dziennikarz, programista Python, a może inżynier budowy mostów? Wybór zawodu odpowiadającego Twoim predyspozycjom to jeden z ważniejszych czynników wpływających na poziom satysfakcji z życia.

Architektura wnętrz to doskonały wybór dla osób chcących rozwijać się w dziedzinie, która pozwala łączyć zmysł techniczny i estetyczny. Cechy, jakie powinien posiadać architekt wnętrz, to m.in.:  

  • Wytrwałość

Zdobycie dyplomu ukończenia uczelni i uprawnień zawodowych pochłania wiele czasu i wysiłku. Trzeba nie tylko ukończyć pięcioletnie studia, ale również odbyć praktykę i zdać egzamin państwowy. Spełnienie wszystkich warunków wymaga wytrwałości, konsekwencji i dyscypliny.

  • Empatia

Architekt wnętrz powinien być nie tylko wykwalifikowany, ale również empatyczny. Ważne, by potrafił poznać i zrozumieć potrzeby i oczekiwania klienta. Tylko w ten sposób zdoła przygotować rozwiązania, które będą praktyczne i estetyczne,  a zarazem wpisujące się w gust osoby korzystającej z usług specjalisty.

  • Umiejętności mediacyjne

Dobrze, by architekt wnętrz umiał przekonywać klientów do wybierania rozwiązań, które najlepiej sprawdzą się w konkretnych warunkach. Nie zawsze jest to łatwe, dlatego niezbędna jest umiejętność argumentowania i przedstawiania swoich racji w delikatny, a zarazem jasny i przekonujący sposób.  

  • Terminowość / punktualność

Realizując konkretny projekt, architekt wnętrz musi przestrzegać terminów. Łamanie ustaleń umów i kontraktów pociąga za sobą poważne konsekwencje – nie tylko finansowe, ale również wizerunkowe. Ważne, by pracownik potrafił organizować swoją pracę.

  • Kreatywność

Architekt buduje swoją markę m.in. poprzez podejmowanie nieszablonowych działań, wytyczanie nowych trendów i wymyślanie innowacyjnych rozwiązań. Kreatywność - rozumiana jako pomysłowość, ale też otwartość na naukę, unikanie monotonii i wychodzenie poza znajome schematy – to umiejętność, dzięki której można uzyskać przewagę konkurencyjną.

9 pomysłów na kreatywne CV

  • Ciekawość świata

Architekt wnętrz powinien posiadać szeroką wiedzę nie tylko na temat architektury. Ważne, żeby był również psychologiem, historykiem, znawcą sztuki, który skutecznie zaspokaja potrzeby klientów i stale się rozwija.  

Ile zarabia architekt wnętrz?

4700 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie architekta wnętrz. Osoby zatrudnione na tym stanowisku otrzymywały również comiesięczną premię. Na taki przywilej mogło liczyć 12% pracowników. Najlepsi zarabiali ponad 9000 zł brutto.

Premia regulaminowa – co to takiego?

Dane pochodzą z serwisu zarobki.pracuj.pl. Więcej o wynagrodzeniach architektów wnętrz oraz przedstawicieli innych zawodów na stronie: https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska