6 kursów przydatnych w pracy agenta nieruchomości

Redagowanie ogłoszeń, prowadzenie negocjacji w imieniu klienta, monitorowanie rynku – agent nieruchomości wykonuje różnorodne zadania. Aby osiągnąć sukces w tym zawodzie, należy wykazywać się znajomością branży i wysokimi kompetencjami. Warto rozwijać umiejętności podczas kursów i szkoleń.

Pośrednik w handlu nieruchomościami nie musi posiadać licencji zawodowej, tak jak np. lekarz, psycholog czy nauczyciel. Jedynym wymogiem formalnym, wynikającym z ustawy o gospodarce nieruchomościami, jest wykupienie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Aby dobrze wykonywać pracę, warto korzystać z form doskonalenia zawodowego, jak na przykład:

  • Kurs pośrednika w obrocie nieruchomościami

Uczestnicy zdobywają niezbędną wiedzę z zakresu: podstaw prawa cywilnego, ochrony praw lokatorów, najmu okazjonalnego, a także gospodarki i ekonomii. Kursy pośrednika w obrocie nieruchomościami są organizowane m.in. przez Polską Federację Rynku Nieruchomości.  

  • Szkolenia negocjacyjne

Ważne, by agent posiadał umiejętności sprzedażowe i znał techniki negocjacyjne. Odpowiednie przygotowanie sprzyja zdobywaniu klientów i uzyskiwaniu satysfakcjonujących wyników sprzedaży.

  • Kursy z zakresu content marketingu i SEO

Współcześnie szuka się klientów m.in. za pośrednictwem stron internetowych. Ważne, by agent potrafił przygotowywać opisy, które potencjalni nabywcy będą mogli z łatwością odnaleźć.

  • Kurs fotografii wnętrz

Zdjęcia nieruchomości można zamówić u profesjonalnego fotografa. Dobrze, jeśli agent potrafi wykonać je również samodzielnie. Dzięki takiej umiejętności można zamieścić ogłoszenie szybko i bez pomocy innych fachowców.  

  • Szkolenia kompetencji miękkich

Komunikatywność, czyli umiejętność słuchania i formułowania zrozumiałych komunikatów, to podstawa w sprzedaży. Warto rozwijać ją w trakcie kursów. Nie należy zapominać także o asertywności, zarządzaniu sobą w czasie i kreatywności.

5 cech „miękkich” ważnych dla pracodawcy. Sprawdź, czy je posiadasz!

  • Szkolenia na temat ochrony danych osobowych

Pośrednik w handlu nieruchomościami przygotowuje i zawiera umowy, dlatego dysponuje danymi osobowymi sprzedających i kupujących. Ważne, by wiedział, jak je przechowywać i przetwarzać zgodnie z prawem.

Dobrze, jeśli pośrednik aktualizuje wiedzę i uczestniczy też w wydarzeniach branżowych. Nieustanny rozwój to jeden z kluczowych czynników umożliwiających osiągnięcie sukcesu zawodowego.

Agent nieruchomości – zarobki

6400 zł brutto – tyle w 2018 r. wynosiła przeciętna miesięczna pensja doradcy ds. nieruchomości. Tak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl. Podana kwota to mediana, czyli wartość środkowa. To oznacza, że połowa pracowników uzyskiwała niższe, a połowa – wyższe płace. Wynagrodzenie w zawodzie agenta nieruchomości zależy przede wszystkim od skuteczności sprzedawcy. Pracownicy często otrzymują podstawę i prowizję stanowiącą ok. 2-3% wartości sprzedanego domu lub mieszkania.  

Prowizyjny system wynagradzania – na czym polega?