6 pomysłów, by praca za biurkiem stała się wydajniejsza

Szybkie tempo pracy, dużo obowiązków, a Ty odnosisz wrażenie, że czas przecieka Ci przez palce? Masz problemy z koncentracją? Czujesz się przeciążony? W takiej sytuacji warto wprowadzić kilka zmian, na przykład wyeliminować czynniki, które Cię rozpraszają.   

Praca biurowa – stanowiska

Sekretarka, specjalista ds. kadr i płac, konsultant telefoniczny, dziennikarz, informatyk – to przykładowe stanowiska, w przypadku których praca odbywa się w biurze. Aby osiągać większą wydajność:

  • Uporządkuj miejsce pracy

Bałagan na biurku nie tylko utrudnia znalezienie dokumentów i przedmiotów, które są potrzebne do wykonania konkretnego zadania. Jeśli nie utrzymujesz porządku, możesz mieć problemy z koncentracją. Warto porządkować również zawartość twardego dysku oraz skrzynki mailowej.

Bałagan na biurku to stan umysłu?

  • Wygospodaruj przestrzeń

Nieduży blat roboczy lub zbyt mała odległość dzieląca stanowiska pracy mogą utrudniać koncentrację. Rozwiązania, które poprawiają komfort pracy, to np. ekrany dźwiękoszczelne. Aby działać efektywniej, warto pozostawić na biurku tylko niezbędne przedmioty i sprzęty.  

Open space – miejsce tortur czy kreatywna przestrzeń?

  • Zadbaj o komfort

Komfortowe krzesło, podnóżek, odpowiednie oświetlenie – każdy z tych czynników wpływa na Twoją wydajność. Oparcie, które nie pozwala na przyjęcie wygodnej pozycji, może powodować bóle pleców. Doświadczając takich dolegliwości, trudno skupić się na działaniach, które zaplanowałeś na konkretny dzień.

Najczęstsze choroby pracowników biurowych

  • Skoncentruj się na zadaniach

Czy zdarza Ci się w godzinach pracy przeglądać strony internetowe niezwiązane z zadaniami, które wykonujesz? A może odbierasz prywatne telefony i często prowadzisz długie rozmowy? Przyjmując taką postawę, obniżasz swoją efektywność. Nie przerywaj czynności, które są ważne, pilne i wymagają dużej koncentracji. Nie zajmuj się też kilkoma rzeczami jednocześnie. Warto planować każdy dzień i działać zgodnie z harmonogramem.  

  • Korzystaj z przerw

Wpatrywanie się w ekran komputera i siedzenie w jednej pozycji jest męczące. Aby odzyskać energię, spędzaj przerwy aktywnie. Warto na przykład wybrać się na krótki spacer, wykonać kilka przysiadów i skłonów, a także rozciągnąć mięśnie.

Przerwy w pracy – zasady

  • Postaw na aktywność fizyczną

Na komfort pracy wpływa również to, jak wykorzystujesz czas wolny. Jeśli spędzasz kilka godzin w pozycji siedzącej, następnie wracasz do domu samochodem i przez większość wieczoru siedzisz na kanapie, to narażasz się na różne dolegliwości. Tracisz energię, czujesz się osłabiony, a to w konsekwencji odbija się też na Twojej koncentracji. Regularna aktywność fizyczna minimalizuje przykre skutki siedzącego trybu życia. Spacer, jazda na rowerze lub rolkach, pływanie, udział w zajęciach fitness – jest wiele sposobów, by zadbać o zdrowie, uwolnić napięcie i poprawić samopoczucie.

Karta MultiSport – wszystko, co warto wiedzieć

Ile zarabia programista .Net, JAVA itd.?

Pracę za biurkiem wykonują przedstawiciele różnych profesji i specjalizacji, m.in. programiści i specjaliści ds. IT. Mogą oni liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie. Czynniki wpływające na wysokość płacy to nie tylko lokalizacja i wielkość firmy oraz staż pracy, ale również znajomość wybranych języków programowania. W 2017 r. programiści .Net z kilkuletnim doświadczeniem zarabiali 8100 zł brutto, a programiści JAVA – 7700 zł brutto. Co drugi doświadczony programista zarabiał przeciętnie ponad 13 000 zł brutto.

Języki programowania a zarobki