6 powodów, dla których warto zostać zawodowym kierowcą

Wysokie zarobki i możliwość poznawania nowych miejsc – to przykładowe zalety pracy kierowcy. Z drugiej strony, częste i długotrwałe wyjazdy mogą negatywnie wpływać na relacje w rodzinie. Przed podjęciem decyzji o ścieżce zawodowej, warto zrobić bilans i dokładnie przeanalizować wszystkie plusy i minusy.

Praca kierowcy ciężarówki wymaga nie tylko przygotowania i uprawnień, ale również predyspozycji. Jeśli spełnimy wszystkie wymagania, otrzymamy w zamian:  

  • Wolne miejsca pracy

Wysokie wymagania i znaczne koszty, jakie należy ponieść, chcąc uzyskać uprawnienia – to czynniki, które sprawiają, że pracodawcy poszukują kierowców i oferują im korzystne warunki zatrudnienia. Kandydaci nie mogą narzekać na brak ofert, niezależnie od tego, czy szukają pracy w Polsce, czy za granicą.

  • Atrakcyjne zarobki

Z danych serwisu zarobki.pracuj.pl wynika, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie kierowców – w zależności od specjalizacji - wynosiła w 2017 r. 5400-8600 zł brutto. To nawet o 4000 zł więcej niż przeciętna płaca w Polsce. Wysokość pensji jest jednym z czynników, które sprawiają, że odczuwamy satysfakcję zawodową. Decydując się na wybór zawodu, warto brać pod uwagę również inne aspekty.     

  • Wyzwania

Zawodowy kierowca nie tylko prowadzi pojazd. Do jego zadań należy również dbanie o stan techniczny auta. Zgłębianie tajników budowy i działania samochodu może sprawiać przyjemność osobom zafascynowanym motoryzacją. Specyfika pracy może być różna, np. ze względu na miejsce, w którym wykonuje się obowiązki. Inaczej pracuje się w Polsce, a inaczej np. w Hiszpanii.     

Zarobki kierowcy ciężarówki

  • Odpowiedzialność

Praca kierowcy jest ważna i potrzebna. Dzięki wysiłkowi jednego człowieka kilkadziesiąt osób może np. na czas dojechać do szkoły, na ważne spotkanie itd. Przewożenie ładunków również ma duże znaczenie, ponieważ opóźnienia pociągają za sobą konsekwencje finansowe. Odpowiedzialność towarzysząca określonej profesji pozwala czerpać większą satysfakcję z działań, jakie podejmujemy w życiu zawodowym.    

  • Podróże

Zawód kierowcy to doskonały wybór dla osób, które są ciekawe świata. Gdy pracujemy w transporcie międzynarodowym, mamy okazję poznawać różne, często bardzo odległe kraje. Jeśli fascynują nas podróże, będziemy miło wspominać takie doświadczenia.  

  • Długie przerwy w pracy

Kierowcy rzadko pracują od 8.00 do 16.00. Wyjeżdżają np. na 2 tygodnie, a po powrocie kolejne 2 tygodnie spędzają w domu. Elastyczny harmonogram sprzyja realizowaniu się w sferach innych niż zawodowa. Można poświęcać czas na rozwijanie zainteresowań.   

Ile zarabia kurier?

Choć zawód kierowcy ma liczne zalety, nie można negować istnienia wad. Wśród nich należałoby wymienić np. nieregularne godziny pracy czy długotrwałe wyjazdy. To, co dla jednej osoby stanowi mankament, dla innej może być jednak atutem.