6 zawodów dla osób komunikatywnych

Lubisz ludzi i wiesz, czym jest skuteczna komunikacja? Chętnie i uważnie słuchasz, potrafisz cierpliwie tłumaczyć i przekazywać wiedzę branżową w zrozumiały sposób? Takie umiejętności przydają się m.in. w pracy nauczyciela, sprzedawcy oraz dziennikarza.

Komunikatywność to kompetencja niezbędna w każdym zawodzie, ale w przypadku niektórych profesji ma szczególne znaczenie. Od umiejętności interpersonalnych zależy w dużym stopniu jakość pracy, atmosfera, relacje w zespole i zadowolenie klientów.

  • Kosmetyczka / kosmetolog – praca z klientami

Statystycznie co druga osoba zatrudniona na stanowisku: kosmetyczka/kosmetolog zarabiała 3100 zł brutto w 2017 r. Benefity oferowane przez pracodawców to przede wszystkim: dofinansowanie szkoleń/kursów (21%), prywatna opieka medyczna (8%), ubezpieczenie na życie (8%) i służbowy telefon do celów prywatnych (8%). Wynagrodzenie najlepszych przekracza 6500 zł brutto.

Kosmetolog – obowiązki i zarobki

  • Dziennikarz – praca z rozmówcami, informatorami

4200 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie dziennikarza. Osoby wykonujące tę pracę otrzymywały również korzyści pozapłacowe, np.: służbowy telefon do celów prywatnych (27%), prywatną opiekę medyczną (18%), dofinansowanie zajęć sportowych (16%) i bony towarowe (13%).  

  • PR-owiec – praca z przedstawicielami mediów i organizacji

5400 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie specjalisty ds. PR. Oprócz pensji zatrudnieni mogli liczyć również na: prywatną opiekę medyczną (49%), dofinansowanie zajęć sportowych (49%), dofinansowanie biletów do kina, teatru itd. (28%) oraz służbowy telefon do celów prywatnych (28%). Najlepsi mogą zarobić ponad 10 000 zł brutto.

  • Nauczyciel – praca z uczniami i studentami

W 2017 r. wysokość wynagrodzenia nauczyciela zależała m.in. od specjalizacji. Nauczyciele akademiccy zarabiali przeciętnie co miesiąc 4500 zł brutto , nauczyciele nauczania początkowego – 3000 zł brutto, a nauczyciele wychowania przedszkolnego – 2900 zł brutto.  

  • Sprzedawca – praca z klientami

Zarobki sprzedawców w 2017 r. zależały m.in. od miejsca pracy i od branży. Osoby sprzedające nowe samochody zarabiały przeciętnie 4900 zł brutto (zarobki najlepszych przekraczają 11 000 zł brutto – jest to uzależnione od wypracowanej prowizji). Przeciętne wynagrodzenie przedstawicieli medycznych to 7000 zł brutto miesięcznie.

Obowiązki sprzedawcy w sklepie

  • Manager – współpraca z podległym personelem, klientami, dostawcami itd.

Komunikatywność to jedna z kluczowych cech wymaganych na stanowiskach kierowniczych. W 2017 r. zarobki managerów zależały m.in. od branży. IT managerowie zarabiali przeciętnie 14 000 zł brutto miesięcznie, lean managerowie – 11 500 zł brutto, kierownicy transportu – 8500 zł brutto, a kierownicy restauracji – 6400 zł brutto.

10 cech dobrego kierownika

Dane dotyczące wynagrodzeń pochodzą z analizy 360 000 ankiet zebranych w okresie: od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r. Podane wartości to kwoty brutto, czyli przed odliczeniem składek ZUS i zaliczki na podatek dochodowy. Średnia pensja netto w Polsce zależy m.in. od umowy, na podstawie której pracownik wykonuje swoje obowiązki oraz od formy opodatkowania.