6 zawodów dla osób, które chętnie spędzają czas „za kółkiem”

Przedstawiciel handlowy rano uczestniczy w spotkaniu w Warszawie, po południu w Łodzi, a wieczorem wraca do stolicy. Wykonywanie obowiązków w różnych częściach kraju wymaga świetnej organizacji. Kurier, taksówkarz, kierowca tira – aby realizować się w takich zawodach, trzeba posiadać nie tylko prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Niezbędne są także określone predyspozycje, np. opanowanie, komunikatywność oraz ostrożność.

Praca, która wiąże się z koniecznością przebywania w samochodzie przez znaczną część dnia, może być trudna dla kogoś, kto np. dostrzega w sobie potrzebę wykonywania zadań wymagających kreatywności i nie wyobraża sobie spędzania wielu godzin w jednej pozycji. Istnieją jednak osoby, które w samochodzie czują się dobrze i swobodnie. Jeśli prowadzenie auta to dla Ciebie forma relaksu i nie masz trudności w nawiązywaniu relacji interpersonalnych, możesz pracować jako:

  • Dostawca

W pracy dostawcy niezbędne jest prawo jazdy kategorii B, które umożliwia prowadzanie pojazdów o wadze do 3,5 tony. Liczą się także kompetencje miękkie, takie jak: dokładność, odpowiedzialność i punktualność. Aby dostarczać towary lub dowozić dania do klientów, trzeba wykazywać się również komunikatywnością i kulturą osobistą.

  • Kurier

Odbieranie i dostarczanie przesyłek również opiera się na kontakcie z klientem. Nie wystarczy być dobrym kierowcą. Trzeba również rozważnie planować każdy dzień pracy, uwzględniając ewentualne trudności, jak np. nieobecność klienta lub problemy natury komunikacyjnej - korki, wypadki, brak miejsc parkingowych itp.

Kurier – praca dla każdego?

  • Przedstawiciel handlowy

Handlowiec zajmuje się nie tylko pozyskiwaniem klientów i sprzedażą. Przedstawiciele handlowi spędzają sporo czasu w samochodzie, pokonując dystans pomiędzy siedzibami różnych firm i klientów indywidualnych. W tym zawodzie kluczowe są jednak umiejętności sprzedażowe, które należy stale rozwijać.

  • Taksówkarz

Kierowca taksówki, oprócz doświadczenia za kierownicą, powinien wykazywać się także świetną znajomością topografii miasta. Ważne, by był również taktowny i potrafił wyczuć, czy konkretny pasażer ma ochotę angażować się w rozmowę.  

W samochodzie czuję się jak… w domu

  • Kierowca autobusu

Na osobie prowadzącej autobus ciąży odpowiedzialność za bezpieczeństwo kilkudziesięciu pasażerów. Kierowca powinien nie tylko zachowywać ostrożność na drodze, ale również dbać o komfort osób, które przewozi, np. upominając podróżnych, którzy zachowują się zbyt głośno, agresywnie itd.

  • Kierowca tira

Prowadzenie pojazdu o dużych gabarytach może być stresujące, np. ze względu na ewentualne konsekwencje wypadków drogowych lub odpowiedzialność za przewożony ładunek o znacznej wartości. Z drugiej strony, kierowcy samochodów ciężarowych mogą liczyć na satysfakcjonujące zarobki. 8700 zł brutto – tyle w 2018 r. wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie kierowcy C+E (kierowcy samochodu ciężarowego z przyczepą) pracującego w transporcie międzynarodowym. Dane pochodzą z serwisu zarobki.pracuj.pl.  

Jak zostać kierowcą tira?

Warto dokonywać przemyślanych wyborów zawodowych.