7 cech, którymi powinien odznaczać się doradca ds. nieruchomości

Doradca ds. nieruchomości powinien posiadać rozległą wiedzę na temat rynku mieszkaniowego. Dzięki temu może pomagać klientom w wyborze mieszkań i domów, w których chcieliby ulokować swoje oszczędności. Pełnieniu tej funkcji towarzyszy duża odpowiedzialność.

Praca doradcy ds. nieruchomości polega na analizowaniu rynku i udzielaniu klientom porad na temat opłacalności lokowania środków.

3 powody, dla których warto zostać doradcą ds. nieruchomości

Aby dobrze wywiązywać się z obowiązków, trzeba posiadać cechy, takie jak:

  • Komunikatywność

Umiejętność formułowania zrozumiałych wypowiedzi i uważnego słuchania rozmówcy – to istota komunikatywności. Warto doskonalić się w tym zakresie, zwłaszcza że praca doradcy ds. nieruchomości oznacza stały kontakt z różnymi ludźmi.

5 sposobów na rozwijanie komunikatywności

  • Potrzeba rozwoju

Rzetelny doradca aktualizuje i rozwija swoją wiedzę na temat kupna i sprzedaży nieruchomości. Takie działanie wymaga wysiłku, ale sprzyja też budowaniu korzystnego wizerunku.

  • Dociekliwość

Ważne, by doradca dobrze poznał potrzeby klienta. Dzięki temu może zaproponować mu najkorzystniejsze rozwiązania. Warto poświęcić każdej osobie tyle czasu, ile to konieczne. Pośpiech oraz rutynowe i schematyczne działania mogą sprawić, że klient nie otrzyma tego, na czym mu zależy.

  • Empatia

Aby zrozumieć rozmówcę, niezbędna jest również empatia. Pozwala ona spojrzeć na kontrahenta przez pryzmat jego oczekiwań. Dobrze, żeby doradca wiedział, na czym najbardziej zależy klientowi i jakie są jego obawy dotyczące zakupu domu czy mieszkania.

  • Entuzjazm

Istotne, by doradca ds. nieruchomości był nie tylko fachowcem, który doskonale zna realia rynkowe, ale również osobą, która lubi swoją pracę i chętnie wykonuje zadania.

  • Dobra organizacja czasu pracy

Doradca nie zawsze pracuje w biurze. Czasami spotyka się z klientami w innych lokalizacjach, a także udaje się na oględziny nieruchomości. Terminowe wywiązywanie się ze wszystkich zobowiązań wymaga doskonałej organizacji.

  • Odpowiedzialność

Klient obdarza doradcę zaufaniem, często powierzając mu wysokie kwoty. Nieostrożność lub niefrasobliwość fachowca może spowodować ogromne straty.

Kariera doradcy – jak dbać o rozwój?

O sukcesie na stanowisku doradcy ds. nieruchomości decyduje efektywność. Jeśli posiadasz określone predyspozycje i stale podnosisz swoje kwalifikacje, możesz liczyć na atrakcyjne zarobki już w pierwszych latach pracy. Ważne, żebyś znał aktualne przepisy regulujące obrót nieruchomościami, miał dostęp do dużej bazy ofert i monitorował, co dzieje się na rynku nieruchomości.  

Doradca ds. nieruchomości – zarobki

5500 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie doradcy ds. nieruchomości. 18% pracowników regularnie otrzymywało premie. Zarobki różniły się w zależności od stażu pracy, podstawy zatrudnienia, lokalizacji i wielkości firmy czy systemu wynagradzania.

Prowizyjny system wynagradzania – na czym polega?

Na satysfakcję z pracy wpływają również dodatkowe, pozapłacowe świadczenia. Benefity, na jakie mogli liczyć doradcy ds. nieruchomości, to:

  • służbowy telefon do celów prywatnych (28%),
  • dofinansowanie zajęć sportowych (28%),
  • prywatna opieka medyczna (24%),
  • świadczenia socjalne (18%).

Benefity - czyli co motywuje pracowników?

Przytoczone liczby są wynikiem analizy ok. 350 000 ankiet wypełnionych przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl w 2017 roku.

https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska

Warto wybrać zawód zgodnie z własnymi predyspozycjami i oczekiwaniami.