7 dobrze płatnych zawodów bez studiów

Choć ukończenie studiów to warunek niezbędny do wykonywania zawodu lekarza, farmaceuty czy radcy prawnego, istnieje wiele profesji, którymi można się zajmować bez wyższego wykształcenia. Jakie zawody bez studiów są dobrze opłacane? Uzyskiwanie zarobków wyższych niż np. 5000 zł brutto jest możliwe, jeśli pracujesz jako mistrz produkcji, majster budowy czy zarządca nieruchomości. Sprawdź, czy dobrze płatna praca bez studiów może być Twoją przyszłą profesją.

Czego dowiesz się z artykułu?

Czy można zdobyć dobrze płatną pracę bez wykształcenia?
Jakie prace bez studiów gwarantują wysokie zarobki?

Czy można zdobyć dobrze płatną pracę bez wykształcenia?

Wyższe wykształcenie nie zawsze musi być wyznacznikiem wysokich zarobków. Przykładowo: nauczyciel będący absolwentem kilku kierunków studiów może zarabiać mniej niż doświadczony majster budowy, który ukończył szkołę zawodową i zdał egzamin czeladniczy. Chociaż jest to sytuacja niekorzystna dla nauczycieli, wiele osób ucieszy się na informację, że zdobycie dobrej pracy bez studiów jest możliwe.

| Ile zarabiają nauczyciele?

Jeszcze 10-15 lat temu wyższe wykształcenie było koniecznym wymogiem do zatrudnienia pracownika, a praca bez wykształcenia średniego kojarzyła się z mało dochodowymi profesjami. Obecnie jednak każdy może zdobyć dobry zawód bez studiów – musi jednak spełnić pewne wymogi:

  • Ukończone kursy – nie musisz się decydować na pięcioletni program studiów, aby zarabiać dobre pieniądze w zawodach takich jak programista czy fachowiec pracujący przy budowie i remontach. Z pewnością przyda Ci się jednak praktyczna wiedza, którą będziesz mógł zdobyć na znacznie krótszych niż studia kursach przygotowawczych.
  • Doświadczenie – dla wielu pracodawców staż pracy na danym stanowisku jest znacznie ważniejszy niż ukończone studia. Jeśli możesz pochwalić się bogatym doświadczeniem, jest duża szansa, że otrzymasz pracę bez studiów.
  • Umiejętności miękkie – komunikatywność, odporność na stres, zdolność pracy w grupie – to bardzo cenne cechy przyszłego pracownika w wielu branżach (np. na stanowisku agenta nieruchomości). Można je w sobie wypracować lub posiadać je od zawsze, ale aby je potwierdzić, nie potrzeba dyplomu ukończenia studiów.

| W jakiej branży brakuje specjalistów? Sprawdź w Barometrze zawodów!

Jakie prace bez studiów gwarantują wysokie zarobki?

W 2021 r. wynagrodzenie wyższe niż 5000 zł brutto uzyskiwali m.in.:

  • Kierownik serwisu samochodowego – 7900 zł brutto

Osoba pełniąca funkcję kierownika serwisu może być np. absolwentem technikum mechanicznego. Warto jednak mimo wszystko inwestować w swój rozwój, np. poprzez uczestnictwo w szkoleniach z zakresu zarządzania.

  • Kierownik zmiany produkcyjnej – 7000 zł brutto

Od kierownika zmiany w zakładzie produkcyjnym oczekuje się wykształcenia technicznego, które można zdobyć w szkole średniej o profilu technicznym. Inne wymagania to umiejętność zarządzania zespołem oraz zaangażowanie – a więc cechy, które zyskuje się z czasem poprzez działanie. Można więc wykonywać tę pracę bez studiów.

  • Mistrz produkcji – 6800 zł brutto

Jednym z ważniejszych wymogów, które musi spełnić mistrz produkcji, jest wykształcenie co najmniej średnie techniczne. Kluczowe znaczenie mają wiedza branżowa i umiejętność zarządzania zespołem.

| 6 czynników, które wpływają na Twoje wynagrodzenie

  • Kierownik sklepu spożywczego – 6600 zł brutto

Nie zawsze trzeba posiadać wyższe wykształcenie, by kierować sklepem spożywczym. Taki wymóg pojawia się głównie w odniesieniu do dużych przedsiębiorstw. Bardzo często zawód kierownika sklepu spożywczego to praca bez studiów.

  • Majster budowy – 6200 zł brutto

Posadę majstra budowy może objąć osoba, która zdobyła tytuł czeladnika, ma wykształcenie techniczne i co najmniej kilkuletni staż pracy. Kandydat powinien wykazywać się również umiejętnością zarządzania zespołem, komunikatywnością i dobrą organizacją pracy.

  • Zarządca nieruchomości – 9500 zł brutto

Pracownik zarządzający nieruchomością to jeden z najlepiej płatnych zawodów bez studiów. Taka osoba działa w imieniu zarządu wspólnoty mieszkaniowej. Do jej zadań należy m.in. organizacja remontów czy prowadzenie dokumentacji. Zarządca nieruchomości nie musi się legitymować wyższym wykształceniem.

Specjalne kwalifikacje nie są konieczne również w odniesieniu do pośrednika sprzedaży nieruchomości.

  • Broker ubezpieczeniowy – 6400 zł brutto

Kandydat, który chce sprzedawać polisy ubezpieczeniowe, powinien posiadać rozległą wiedzę produktową i znać techniki sprzedażowe. Wyższe wykształcenie nie jest jednak obowiązkowe.

Pamiętaj – studia nie zawsze są wymogiem koniecznym do podjęcia dobrze płatnej pracy. Pracodawcy często przykładają znacznie większą wagę do doświadczenia i umiejętności. Warto wiedzieć, że jednym z kluczowych czynników decydujących o wysokości zarobków jest staż pracy. Może się zdarzyć, że na początku drogi zawodowej szef zaoferuje Ci najniższe miesięczne wynagrodzenie. Z biegiem czasu Twoja pensja powinna jednak wzrastać.

Co - oprócz wysokości pensji - decyduje o satysfakcji z pracy?