7 obowiązków recepcjonistki w przychodni - zarobki.pracuj.pl
 • Indywidualny raport zarobki
 • Kalkulator netto-brutto
 • Przeciętne zarobki na stanowisku
 • Kreator CV
Autor wpisu Pracuj.pl

Rejestratorka medyczna zajmuje się nie tylko umawianiem wizyt, ale też prowadzeniem dokumentacji i udzielaniem informacji na temat oferty konkretnej placówki. 2900 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiły przeciętne miesięczne zarobki w tym zawodzie.

Jakie zadania wykonuje recepcjonistka / rejestratorka medyczna?

Przychodnia może funkcjonować prawidłowo m.in. dzięki osobom, które kontaktują się z pacjentami i doglądają części spraw administracyjnych. Najważniejsze obowiązki sekretarki medycznej to:

 • Rejestrowanie pacjentów

Sekretarka medyczna to osoba, z którą kontaktują się pacjenci chcący sprawdzić dostępność terminów i umówić się na konsultację lekarską lub badanie.  

 • Potwierdzanie, odwoływanie i zmiana terminów wizyt

Rejestratorka kontaktuje się z pacjentami np. w związku z nieobecnością lekarza. Informuje także o wolnych terminach, jeśli pacjent decyduje się przełożyć wizytę.  

 • Udzielanie informacji

Sekretarka informuje, gdzie wykonać konkretne badanie i jak się przygotować. Podaje również ceny usług i wskazuje formę płatności.

 • Przyjmowanie płatności i wystawianie faktur

Po lub przed wizytą sekretarka przyjmuje opłaty, a także wydaje pacjentowi potwierdzenie płatności.

 • Prowadzenie dokumentacji medycznej

Wypełnianie kart, porządkowanie i wydawanie wyników badań, archiwizacja dokumentów – recepcjonistka dba o to, by karty pacjentów były wzorowo prowadzone.

 • Weryfikacja prawa do świadczeń z ubezpieczenia

W placówkach medycznych świadczy się usługi prywatnie oraz w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli NFZ pokrywa koszty, pacjent powinien być objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. Pracownik recepcji medycznej weryfikuje prawo do refundowanych świadczeń.

 • Obowiązki biurowe

Przygotowywanie sprawozdań statystycznych i finansowych, przekazywanie kart do gabinetu lekarskiego, wypełnianie dokumentów – w umowie rejestratorki medycznej widnieją także takie zadania.

Czym zajmuje się sekretarka medyczna?

Dodatkowe informacje na temat obowiązków i wymaganych kwalifikacji znajdziesz tutaj.

Recepcjonistka – zarobki

2900 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiła mediana płac na stanowisku sekretarki medycznej. W tym zawodzie widoczna jest zdecydowana przewaga przedstawicielek płci pięknej – 99% zatrudnionych stanowiły kobiety. Ponad 95% sekretarek medycznych wykonywało obowiązki na podstawie umowy o pracę. Benefity, które przyznawali pracodawcy, to: świadczenia socjalne (26%), ubezpieczenie na życie (11%), prywatna opieka medyczna (7%) i dofinansowanie zajęć sportowych (7%). Osoby zatrudnione na stanowisku: recepcjonistka / recepcjonista zarabiały podobnie do sekretarek medycznych, wykonując zbliżone obowiązki – 3000 zł brutto miesięcznie. Tak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl.  

Ile zarabia recepcjonista?

Porównaj zarobki z innymi na Twoim stanowisku

Wypełnij ankietę, a w ciągu 5 minut otrzymasz od nas darmowy indywidualny raport o Twoich zarobkach. Tylko Ty masz dostęp do swojego raportu.

Porównaj teraz zarobki na Twoim stanowisku

Zaktualizuj informacje w swojej ankiecie i zobacz czy nadal zarabiasz odpowiednio.

Dawno wypełniona ankieta?
Porównaj teraz zarobki na swoim stanowisku

W ciągu roku wiele mogło się zmienić. Zaktualizuj informacje w ankiecie i porównaj swoje zarobki z innymi.

Narzędzia

 • Indywidualny raport zarobki
 • Kalkulator netto-brutto
 • Przeciętne zarobki na stanowisku
 • Kreator CV

Artykuły o podobnej tematyce

19.04.2019
Nowa lista zawodów deficytowych przygotowana przez MEN

Automatyk, elektromechanik, elektronik – to przykładowe profesje, które według prognozy Ministerstwa Edukacji Narodowej będą w przyszłości odgrywać istotną rolę na rynku pracy. Resort przewiduje, że za kilka lat wzrośnie zapotrzebowanie na przedstawicieli tych zawodów.

16.04.2019
Zarobki netto w Polsce poniżej średniej europejskiej

W 2018 r. przeciętne wynagrodzenie netto uzyskiwane przez Polaka stanowiło 71% pensji brutto – w przypadku singla i 77% dochodów brutto – w przypadku przeciętnie zarabiającej rodziny. Takie dane płyną z raportu PwC „Praca w UE – podatki i składki”.

Najnowsze w kategorii: Raporty i trendy płacowe

 • 15.04.2019
  Coraz więcej obcokrajowców w Polsce

  Mazowsze, Małopolska i Dolny Śląsk – te regiony przyciągają największą liczbę cudzoziemców, którzy chcą pracować lub uczyć się w naszym kraju. Jak podaje Gazeta Prawna, na początku kwietnia 2019 r. 383 tys. obcokrajowców otrzymało pozwolenie na pobyt w Polsce.  

15.04.2019
Coraz więcej obcokrajowców w Polsce

Mazowsze, Małopolska i Dolny Śląsk – te regiony przyciągają największą liczbę cudzoziemców, którzy chcą pracować lub uczyć się w naszym kraju. Jak podaje Gazeta Prawna, na początku kwietnia 2019 r. 383 tys. obcokrajowców otrzymało pozwolenie na pobyt w Polsce.