7 obowiązków recepcjonistki w przychodni

Rejestratorka medyczna zajmuje się nie tylko umawianiem wizyt, ale też prowadzeniem dokumentacji i udzielaniem informacji na temat oferty konkretnej placówki. 2900 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiły przeciętne miesięczne zarobki w tym zawodzie.

Jakie zadania wykonuje recepcjonistka / rejestratorka medyczna?

Przychodnia może funkcjonować prawidłowo m.in. dzięki osobom, które kontaktują się z pacjentami i doglądają części spraw administracyjnych. Najważniejsze obowiązki sekretarki medycznej to:

  • Rejestrowanie pacjentów

Sekretarka medyczna to osoba, z którą kontaktują się pacjenci chcący sprawdzić dostępność terminów i umówić się na konsultację lekarską lub badanie.  

  • Potwierdzanie, odwoływanie i zmiana terminów wizyt

Rejestratorka kontaktuje się z pacjentami np. w związku z nieobecnością lekarza. Informuje także o wolnych terminach, jeśli pacjent decyduje się przełożyć wizytę.  

  • Udzielanie informacji

Sekretarka informuje, gdzie wykonać konkretne badanie i jak się przygotować. Podaje również ceny usług i wskazuje formę płatności.

  • Przyjmowanie płatności i wystawianie faktur

Po lub przed wizytą sekretarka przyjmuje opłaty, a także wydaje pacjentowi potwierdzenie płatności.

  • Prowadzenie dokumentacji medycznej

Wypełnianie kart, porządkowanie i wydawanie wyników badań, archiwizacja dokumentów – recepcjonistka dba o to, by karty pacjentów były wzorowo prowadzone.

  • Weryfikacja prawa do świadczeń z ubezpieczenia

W placówkach medycznych świadczy się usługi prywatnie oraz w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli NFZ pokrywa koszty, pacjent powinien być objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. Pracownik recepcji medycznej weryfikuje prawo do refundowanych świadczeń.

  • Obowiązki biurowe

Przygotowywanie sprawozdań statystycznych i finansowych, przekazywanie kart do gabinetu lekarskiego, wypełnianie dokumentów – w umowie rejestratorki medycznej widnieją także takie zadania.

Czym zajmuje się sekretarka medyczna?

Dodatkowe informacje na temat obowiązków i wymaganych kwalifikacji znajdziesz tutaj.

Recepcjonistka – zarobki

2900 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiła mediana płac na stanowisku sekretarki medycznej. W tym zawodzie widoczna jest zdecydowana przewaga przedstawicielek płci pięknej - 99% zatrudnionych stanowiły kobiety. Ponad 95% sekretarek medycznych wykonywało obowiązki na podstawie umowy o pracę. Benefity, które przyznawali pracodawcy, to: świadczenia socjalne (26%), ubezpieczenie na życie (11%), prywatna opieka medyczna (7%) i dofinansowanie zajęć sportowych (7%). Osoby zatrudnione na stanowisku: recepcjonistka / recepcjonista zarabiały podobnie do sekretarek medycznych, wykonując zbliżone obowiązki – 3000 zł brutto miesięcznie. Tak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl.  

Ile zarabia recepcjonista?