7 porad, jak być skutecznym handlowcem

W 2017 r. ok. 35% ofert pracy w serwisie Pracuj.pl było skierowanych do specjalistów ds. handlu i sprzedaży. Duże zapotrzebowanie na fachowców sprawia, że handlowcy mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie. Wysokość pensji zależy też od zaangażowania i uzyskiwanych wyników.

Jesteś komunikatywny, dynamiczny i samodzielny? Uważasz, że spełniłbyś się jako przedstawiciel handlowy? Aby rozpocząć karierę w tym zawodzie i osiągać satysfakcjonujące wyniki:  

  • Wybierz dziedzinę, w której czujesz się najlepiej

Farmacja to Twoja pasja, ale nie chcesz pracować w aptece i w laboratorium? Możesz w inny sposób wykorzystać umiejętności zdobyte podczas studiów. Wiedza specjalistyczna, znajomość technik sprzedażowych oraz naturalne predyspozycje pozwolą Ci uzyskać doskonałe efekty.

  • Wyznaczaj sobie cele

Pozyskanie 10 nowych klientów np. w ciągu tygodnia, zdobycie tytułu pracownika miesiąca czy realizacja planu sprzedaży – to przykładowe cele przedstawiciela handlowego. Aby osiągnąć sukces, planuj i skrupulatnie realizuj swoje zamierzenia.

Jakie są Twoje cele zawodowe? Określ je!

  • Rozwijaj się

Studia, kursy, szkolenia, literatura – warto inwestować czas i wysiłek w swój rozwój. Stawaj się coraz lepszym fachowcem w swojej dziedzinie. Dzięki dodatkowej wiedzy i umiejętnościom poczujesz się pewniej, a Twoje działania będą skuteczniejsze.   

4 działania, które pomogą Ci rozwinąć karierę

  • Szukaj inspiracji

Jednym z czynników składających się na sukces zawodowy jest motywacja. Aby zyskać energię do działania, bierz przykład z ludzi sukcesu. Możesz np. analizować ich biografie i naśladować ich zachowania.

Zacznij dzień jak ludzie sukcesu

  • Analizuj potrzeby klientów

Jeśli chcesz osiągnąć sukces w handlu, wsłuchaj się w oczekiwania klientów i staraj się zaspokoić ich potrzeby. Aby osiągnąć ten cel, niezbędne jest rozwijanie komunikatywności.

5 sposobów na rozwijanie komunikatywności

  • Bądź uczciwy

Nie sprzedawaj produktów lub usług, do których masz duże zastrzeżenia. Klienci mogą wyczuwać brak przekonania. Bądź autentyczny w tym, co robisz. Dzięki temu będzie Ci łatwiej zachęcać klientów do skorzystania z oferty. Unikniesz również dylematów moralnych.

  • Dbaj o relacje z klientami

Bądź zainteresowany klientem na każdym etapie transakcji – odpowiadaj na pytania, rozwiązuj problemy, udzielaj pomocy. Budowanie trwałych relacji może sprawić, że wybrana osoba będzie regularnie korzystać z Twoich usług.

Ile zarabiają handlowcy?

Pensja handlowca zależy m.in. od branży. Z danych serwisu zarobki.pracuj.pl wynika, że w 2017 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie aktywnych handlowców (IT/ telekomunikacja) wynosiło 6900 zł brutto. Przedstawiciele medyczni zarabiali 7000 zł brutto.

Na znacznie wyższe zarobki można liczyć na stanowisku: key account manager. Najlepsi zarabiają ponad 20 000 zł brutto miesięcznie.

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Handlowcy na rynku pracy

Pensja, sukcesy, a może atmosfera – co daje szczęście w pracy?