9 kierunków studiów, po których zarobisz najwięcej

Wynagrodzenie to jeden z czynników, które warto wziąć pod uwagę, wybierając zawód i planując ścieżkę kariery. Z danych serwisu zarobki.pracuj.pl wynika, że specjaliści z wyższym wykształceniem przeciętnie otrzymują pensję wyższą nawet o 1400 zł brutto niż osoby, które nie posiadają tytułu licencjata/inżyniera lub magistra.  

Zanim wybierzesz uczelnię i złożysz dokumenty, postaraj się ocenić własne możliwości. Określ swoje predyspozycje i zainteresowania. Zapoznaj się z programem studiów, sprawdź, jakie są perspektywy zawodowe i co rynek pracy oferuje absolwentom wybranych kierunków i specjalizacji.

Studia, które mogą zagwarantować atrakcyjne zarobki już na początku kariery, to:

  • Informatyka – 5700 zł brutto

Pracodawcy poszukują specjalistów ds. IT. Aby rozpocząć studia informatyczne, należy wykazać się wysokimi wynikami maturalnymi z: matematyki, fizyki i języka obcego (największe znaczenie ma język angielski).

  • Elektronika i telekomunikacja – 4900 zł brutto

Konstruowanie nowoczesnych urządzeń elektronicznych to przykładowe zadanie wykonywane przez absolwentów elektroniki i telekomunikacji. Osoby, które zamierzają uczestniczyć w rekrutacji, powinny przystąpić do egzaminu maturalnego z: matematyki, fizyki i/lub chemii.

  • Automatyka i robotyka – 4700 zł brutto

Absolwenci automatyki i robotyki mogą pracować w instytutach badawczych lub w firmach IT. Kandydaci na studia powinni posiadać wiedzę z zakresu nauk ścisłych.

  • Lotnictwo i kosmonautyka – 4700 zł brutto

Aby móc pilotować samoloty, trzeba posiadać zdolności techniczne i umiejętności analityczne. Liczą się również: predyspozycje oraz stan zdrowia. Negatywna decyzja lekarza uniemożliwia rozpoczęcie nauki.

  • Farmacja – 4600 zł brutto

Przedmioty maturalne, które są brane pod uwagę podczas rekrutacji, to przede wszystkim biologia i chemia. Studia trwają najczęściej ponad 5 lat i obejmują półroczną praktykę.

Ile zarabia farmaceuta?

  • Zarządzanie i marketing – 4500 zł brutto

Język obcy, historia, wiedza o społeczeństwie lub matematyka – to przedmioty, które zwiększają szanse kandydata podczas rekrutacji na zarządzanie i marketing.  

  • Elektrotechnika – 4300 zł brutto

Przyszły elektrotechnik powinien posiadać wiedzę matematyczną i fizyczną. Duże znaczenie ma także znajomość języków obcych.

  • Inżynieria biomedyczna – 4200 zł brutto

Od potencjalnych studentów inżynierii biomedycznej wymaga się wysokich wyników maturalnych z: biologii, chemii czy fizyki.

  • Matematyka – 4100 zł brutto

Magister matematyki może pracować m.in. w szkole, w banku lub innej instytucji finansowej. Przedmioty maturalne brane pod uwagę w czasie rekrutacji to: matematyka, fizyka, informatyka i język obcy.  

Jak wybierać przedmioty na maturze, by dostać się na studia?

Kwoty podane przy kierunkach to: mediana zarobków uzyskiwana w okresie pierwszych 3 lat po ukończeniu szkoły. Jeśli wartość środkowa wynosi np. 4600 zł brutto, oznacza to, że połowa pracowników otrzymuje niższe, a połowa – wyższe wynagrodzenie.  

Dobra pensja na start - po jakich kierunkach studiów można zarobić najlepiej?