Agent ubezpieczeniowy - czy ta praca jest dla Ciebie?

Chętnie się uczysz, potrafisz się angażować i jesteś zdyscyplinowany? Jeśli tak, możesz realizować się jako agent ubezpieczeniowy. Od przedstawicieli tego zawodu wymaga się również samodzielności. 3900 zł brutto - tyle w 2017 r. wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie na tym stanowisku. Co czwarty doświadczony agent ubezpieczeniowy zarabia ponad 6000 zł brutto.

Kto może sprzedawać polisy?

Osoba, która zamierza pracować jako przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej, powinna posiadać licencję wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego. Inne wymogi to: wykształcenie na poziomie co najmniej średnim, zdolność do wykonywania czynności prawnych oraz niekaralność.

Agent ubezpieczeniowy – zarobki, premie, benefity

Czy chcesz zostać agentem?

Przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej, oprócz uprawnień, powinien posiadać również określone cechy osobowości. Aby ustalić, czy masz takie atrybuty, odpowiedz sobie na kilka pytań:

  • Czy praca z ludźmi daje Ci satysfakcję?

Działalność agenta ubezpieczeniowego polega głównie na budowaniu i pielęgnowaniu relacji z klientami. Jeśli zawieranie i podtrzymywanie znajomości nie sprawia Ci kłopotów, być może spełnisz się w tej roli.

  • Czy zależy Ci na rozwoju?

Branża ubezpieczeniowa rozwija się dynamicznie, a agent musi nadążać za zmianami. Uczestnictwo w szkoleniach produktowych czy przyswajanie wiedzy marketingowej nie powinny sprawiać Ci trudności.

  • Czy doskonalisz umiejętności negocjacyjne?

Sprzedaż jest silnie związana z negocjacjami. Agent, który chce osiągać sukcesy, musi znać i stosować techniki negocjacyjne. Jeśli robi to poprawnie i z wyczuciem, może liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie.

  • Czy potrafisz słuchać?

Sprzedawca osiąga wysokie wyniki i rozbudowuje bazę klientów tylko wtedy, gdy jest zainteresowany ich potrzebami. Ważne, by wiedział również, jak je diagnozować i zaspokajać. Jeśli się tego nauczysz, zwiększysz swoje szanse na sukces.  

  • Czy formułujesz jasne komunikaty?

Wyrażając się konkretnie i upewniając się, że rozmówca zrozumiał Twoje słowa, ułatwiasz mu podjęcie decyzji. Niedopowiedzenia i niejasności mogą sprawić, że klient straci do ciebie zaufanie.

5 sposobów na rozwijanie komunikatywności

  • Czy posiadasz umiejętności organizacyjne?

Przedstawiciel ubezpieczeniowy odbywa liczne spotkania w ciągu dnia – często w różnych miejscach. Chcąc wykonać wszystkie zaplanowane zadania, musi mądrze organizować swój czas.

  • Czy zachowujesz zimną krew w sytuacjach stresowych?

Spotkania z klientami bywają nieprzyjemne. Negatywne zachowania rozmówców nie zawsze wynikają z błędów agenta. Przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej powinien zachować spokój niezależnie od przyczyn niezadowolenia klienta.

9 sposobów na obniżenie stresu w pracy

Ile zarabia agent ubezpieczeniowy?

3900 zł brutto – tyle wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie agenta w 2017 r. 38% osób zatrudnionych na tym stanowisku mogło liczyć na regularne premie. Pracownicy otrzymywali również benefity, takie jak: ubezpieczenie na życie (11%), prywatna opieka medyczna (9%), bony towarowe (9%) oraz karty pre-paid (9%). Tak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl. Warto zwrócić uwagę na to, że nie ma granicy górnego wynagrodzenia - wszystko zależy od indywidualnych wyników pracy.