Czego dowiesz się z artykułu?
• Asystentka stomatologiczna – obowiązki
• Asystent stomatologa – zarobki
• Asystentka stomatologiczna – jak nią zostać?
Myślisz o karierze asystentki dentystycznej? Praca w gabinecie stomatologicznym przynosi dużo satysfakcji, ale wymaga również odpowiedniego przygotowania. Asystentki stomatologiczne muszą wykazywać się dużą odpornością na stres i być przygotowane na przyjęcie różnych pacjentów – również tych, w których wizyta u stomatologa wywołuje prawdziwe przerażenie. Sprawdź, jaki jest zakres czynności asystentki stomatologicznej oraz ile zarabia asystent stomatologa.
Asystentka stomatologiczna – obowiązki
Obowiązki asystentki stomatologicznej to wiele czynności służących usprawnieniu pracy lekarza i zapewnieniu mu optymalnych warunków do zajmowania się pacjentami. Co prawda asystentki nie są uprawnione do przeprowadzania jakichkolwiek zabiegów związanych z leczeniem, ale to w dużej mierze od nich zależy, czy wszystkie procedury będą się odbywać sprawnie i bez komplikacji. Jakie są zadania asystentki stomatologicznej? Początkowo osoby o mniejszym doświadczeniu zajmują się głównie pracami administracyjnymi, z czasem przejmują coraz bardziej odpowiedzialne prace. Na co dzień zakres obowiązków asystentki stomatologicznej prezentuje się następująco:
- czyszczenie i przygotowywanie sprzętu stomatologicznego oraz preparatów,
- dbanie o zamówienie leków niezbędnych do przeprowadzania różnych procedur medycznych,
- prowadzenie dokumentacji pacjentów i jej archiwizowanie,
- pomoc w przygotowywaniu pacjentów do zabiegów i zapewnienie im optymalnych warunków podczas wizyty,
- utrzymanie należytego porządku w gabinecie,
- asystowanie lekarzowi podczas przeprowadzania zabiegów.
| 5 książek pomocnych w rozwoju kariery
Asystent stomatologa – zarobki
Na to, ile zarabia asystentka stomatologiczna, ma wpływ wiele czynników. Zarobki asystentki stomatologicznej zależą od tego, czy ma ona doświadczenie i czy jest zatrudniona w dużej klinice w większym mieście, czy w niewielkim gabinecie w mniejszej miejscowości. Według danych Pracuj.pl mediana zarobków na tym stanowisku wynosi 3800 zł brutto. 84% ankietowanych wykonuje obowiązki na podstawie umowy o pracę. Oprócz wynagrodzenia asystentka stomatologiczna może liczyć także na inne gratyfikacje w postaci:
- dostępu do prywatnej opieki medycznej,
- ubezpieczenia na życie,
- dofinansowania biletów do kina, teatru i innych instytucji kultury.
Aż 96% osób zatrudnionych w charakterze asystentów stomatologicznych to kobiety.
Idziesz na rozmowę kwalifikacyjną? Skorzystaj z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl., aby dowiedzieć się, jak będzie wyglądać Twoja pensja netto.
Asystentka stomatologiczna – jak nią zostać?
Jakie szkolenia i kierunki studiów powinny się znaleźć w CV asystentki stomatologicznej? Asystent stomatologa to zawód regulowany. Aby go wykonywać, konieczne są odpowiednie uprawnienia. Kandydaci i kandydatki powinni się legitymować średnim wykształceniem medycznym. Uprawnienia zdobywa się więc w szkole policealnej. Program nauczania powinien zostać skonstruowany zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach.
Asystentka stomatologiczna musi także posiadać odpowiednie przygotowanie psychologiczne. Liczą się empatia, cierpliwość, komunikatywność i chęć okazania wsparcia pacjentowi, który odczuwa niepokój i lęk. Dobra asystentka potrafi taką osobę uspokoić i sprawić, że będzie się ona czuła bezpiecznie i komfortowo.
| Najniższa stawka godzinowa – umowa o pracę i umowa-zlecenie
Pomocnik dentysty powinien przestrzegać zasad aseptyki i antyseptyki. W tym zawodzie niezbędna jest przede wszystkim wiedza fachowa, m.in. z zakresu materiałów stosowanych w lecznictwie stomatologicznym i zasad ich przygotowywania oraz przechowywania. Asystent powinien wykazywać się również opanowaniem, szczególnie wtedy, gdy zachodzi konieczność współdziałania z lekarzem w udzielaniu pacjentowi pierwszej pomocy. Istotna jest także umiejętność współpracy ze stomatologiem w czasie wykonywania zabiegów.
Tak jak w niemal każdym zawodzie – również tutaj duże znaczenie ma systematyczne aktualizowanie i poszerzanie swojej wiedzy. Jeśli więc rozważasz karierę asystentki stomatologicznej, pamiętaj o dodatkowych szkoleniach i kursach, aby pozostawać na bieżąco z informacjami z branży.