Branża IT w Warszawie – przegląd stanowisk

Specjaliści z branży IT w Warszawie zajmują się m.in. rozwojem oprogramowania oraz nadzorowaniem systemów informatycznych. Obejmują oni różne stanowiska, jak programista, tester, architekt IT. Jest też miejsce dla przedstawicieli handlowych IT oraz specjalistów ds. sprzedaży. Przedstawiamy, czym zajmują się poszczególni pracownicy i jakie było ich przeciętne miesięczne wynagrodzenie w 2018 roku.

Rynek IT w stolicy województwa mazowieckiego

Programiści, analitycy IT, testerzy oprogramowania, administratorzy baz danych i inni specjaliści z branży IT to jedna z najlepiej opłacanych grup pracowniczych. W Warszawie mogą oni wykonywać m.in. następujące zawody:

  • Administrator IT

Administrator IT to pracownik, który specjalizuje się w nadzorowaniu pracy systemu informatycznego. Zarządza dostępem do danych elektronicznych i dba o ich bezpieczeństwo. Usuwa zakłócenia uniemożliwiające prawidłowe funkcjonowanie systemu, a także bierze udział w pracach rozwojowych, które mają na celu usprawnienie pracy systemów. Do jego zadań należy również przygotowywanie dokumentacji technicznej. Przeciętna wysokość wynagrodzenia w 2018 roku pracownika z branży IT – administracja w Warszawie wynosiła 7,3 tys. zł brutto. Jest to mediana, czyli połowa osób zatrudnionych na tym stanowisku zarabia więcej, a połowa mniej. 

  • Architekt IT

W 2018 roku architekt IT zatrudniony w Warszawie otrzymywał przeciętnie 15,5 tys. zł brutto. Do jego zadań należy m.in. projektowanie i wdrażanie systemów informatycznych, a następnie monitorowanie ich efektywności. Architekt IT zajmuje się również modyfikowaniem projektów, by były one zgodne z potrzebami użytkowników. Pod uwagę bierze także zgodność wymagań sprzętowych z wdrażanymi rozwiązaniami informatycznymi.

  • IT – Rozwój oprogramowania

W kategorii IT – Rozwój oprogramowania przeciętne wynagrodzenie w 2018 roku w Warszawie wynosiło 9,3 tys. zł brutto. Rozwój oprogramowania obejmuje m.in. wprowadzanie zmian po wdrożeniu danego systemu w środowisku użytkownika. Pracownik, który się tym zajmuje, dostosowuje cechy i funkcje aplikacji do wymagań klienta. 

10 mitów na temat programistów

  • Przedstawiciel handlowy IT

Przedstawiciel handlowy IT zajmuje się sprzedażą rozwiązań informatycznych. Do jego zadań należy pozyskiwanie nowych klientów, doradzanie im w wyborze produktów i budowanie z nimi długoterminowych relacji biznesowych. Przygotowuje on też oferty sprzedażowe, które przedstawia kontrahentom. 

Przeciętne zarobki w Warszawie 

W 2018 roku mediana, czyli środkowa wartość zarobków, wynosiła w Warszawie 6 tys. zł brutto. To o 5% więcej niż przeciętna pensja w województwie mazowieckim. Mediana wynagrodzeń w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 250 osób wynosiła 6,9 tys. zł brutto, natomiast w firmach liczących poniżej 250 osób – 5,7 tys. zł brutto. Specjaliści otrzymywali przeciętnie 5,5 tys. zł brutto miesięcznie, a pracownicy na stanowiskach kierowniczych – 10,6 tys. zł brutto. Warto zauważyć, że najlepiej opłacane specjalizacje w całym województwie mazowieckim to: IT – rozwój oprogramowania – architektura, doradztwo/konsulting – IT/telekomunikacja, a także IT – rozwój oprogramowania – zarządzanie projektem.

Co praca w IT daje rodzicom?