Branża kosmetyczna – gdzie możesz podjąć pracę?

Osoby, które chcą związać swoją przyszłość zawodową z branżą kosmetyczną, mają duży wybór, jeśli chodzi o możliwe ścieżki rozwoju. Fachowa wiedza pozwala na zdobycie pracy między innymi w laboratoriach, drogeriach i gabinetach kosmetycznych.

Praca w sklepie kosmetycznym – wymagania

Kandydaci do pracy w sklepach kosmetycznych nie muszą co prawda posiadać kierunkowego wykształcenia związanego z kosmetologią, jednak zainteresowanie kosmetykami i wiedza na temat działania różnych składników znajdujących się w preparatach pielęgnacyjnych są jak najbardziej wskazane. Od sprzedawców w sklepie kosmetycznym oczekuje się bowiem, że będą potrafili skutecznie i rzetelnie doradzić klientom w wyborze najbardziej odpowiednich dla nich produktów. Nierzadko zdarza się, że osoby zatrudnione na tym stanowisku są odpowiedzialne także za przygotowanie i przeprowadzanie szkoleń i pokazów dla klientów. Podczas prezentacji mogą wykazać się wiedzą i umiejętnościami w zakresie robienia makijażu, wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych czy ogólnych zasad dbania o zdrowie i dobry wygląd skóry.  

Kasjer - Sprzedawca (Chemia / Kosmetyki)

Praca w laboratorium

Opracowywanie receptur nowych kosmetyków, testowanie skuteczności różnych preparatów, kontaktowanie się z producentami i dostawcami surowców, opracowywanie i aktualizacja dokumentacji technologicznej, kontrolowanie jakości produktów, które są już dostępne w regularnej sprzedaży – to tylko część obowiązków, jakie spoczywają na osobach pracujących w laboratoriach kosmetycznych. Aby móc wykonywać tego rodzaju zajęcie, trzeba:

  • posiadać stosowne wykształcenie (najlepiej z zakresu chemii, biologii czy kosmetologii),
  • umieć prowadzić badania i testy w warunkach laboratoryjnych,
  • wykazywać się dokładnością i skrupulatnością,
  • interesować się kosmetykami,
  • mieć duże zdolności organizacyjne.

Praca w gabinetach kosmetycznych

Przeprowadzanie zabiegów kosmetycznych wymaga rzetelnego przygotowania i fachowej wiedzy, którą można zdobyć zarówno podczas studiów, jaki i zawodowych kursów kosmetycznych. Profesjonalna kosmetyczka jest bardzo wszechstronna i potrafi wykonywać zarówno zabiegi pielęgnacyjne, regeneracyjne czy odmładzające, jak i makijaż oraz manicure i pedicure. Z danych Pracuj.pl wynika, że mediana zarobków na stanowisku kosmetyczki – kosmetologa wynosiła 3,5 tys. zł brutto w 2018 r. Oznacza to, że połowa osób wykonujących ten zawód zarabiała więcej, a połowa mniej.

Droga do zawodu kosmetyczki

Dbanie o dobry wizerunek i atrakcyjny wygląd jest wpisane we współczesny styl życia, więc pracy dla osób związanych z branżą kosmetyczną z pewnością nie zabraknie.