Czego dowiesz się z artykułu?
• Spadek cen mieszkań czy wzrost – jaki trend obecnie panuje na rynku?
• Ofertowe ceny mieszkań 2020 – Warszawa i inne duże miasta
• Ceny transakcyjne mieszkań – ile średnich pensji potrzeba, aby kupić nieruchomość?
Zastanawiasz się, kiedy spadną ceny mieszkań? Śledź na bieżąco raporty i obserwuj trendy rynkowe. Poniżej przedstawiamy wybrane dane w tym temacie.
Spadek cen mieszkań czy wzrost – jaki trend obecnie panuje na rynku?
W raporcie dotyczącym ofertowych cen mieszkań w sierpniu 2020 Expander i Retiner.io przyjrzeli się bliżej kosztom nabycia nieruchomości w 16 polskich miastach. Z tabeli utworzonej na podstawie danych z sierpnia 2020 r. wynika, że sytuacja na rynku jest dosyć stabilna – ponieważ zmiany cen w stosunku do marca tego samego roku są nieznaczne (wahają się od -4 do 4%).
Pewne zmiany występują w konkretnych miastach, ale ogólna sytuacja związana z ceną mieszkania w 2020 roku utrzymuje się na podobnym poziomie.
| Doradca nieruchomości – obowiązki, wymagania i zarobki
Ofertowe ceny mieszkań 2020 – Warszawa i inne duże miasta
Średnie ceny mieszkań w Polsce najprecyzyjniej można określić w odniesieniu do konkretnych miast. Z przywołanego raportu wynika, że w sierpniu największy wzrost zanotowano w Szczecinie, gdzie ogólne stawki zwiększyły się o 4% względem sytuacji z marca. Z kolei największy spadek cen mieszkań miał miejsce w Katowicach – również o 4%. W stolicy ceny poszybowały w górę o 2%.
Nieco więcej działo się na rynku pierwotnym niż wtórnym. Na przykład w Krakowie nowe mieszkania w sierpniu były aż o 12% droższe w porównaniu do marca, a w Bydgoszczy – o 9% tańsze.
Ceny transakcyjne mieszkań – ile średnich pensji potrzeba, aby kupić nieruchomość?
Ceny mieszkań na przestrzeni lat w całej Polsce rosły. Na szczęście wraz z nimi w podobnym lub nawet szybszym tempie zwiększały się wynagrodzenia w poszczególnych miastach – dlatego dostępność nieruchomości utrzymywała się na stabilnym poziomie. Ta sytuacja zmieniła się w 2020 roku.
Zjawiska i tendencje bardzo dobrze obrazuje wykres Ile średnich pensji potrzeba, aby kupić mieszkanie 50 m2, przygotowany przez Expander na podstawie danych GUS oraz NBP. Wynika z niego, że w 2013 roku za własne lokum w dużym polskim mieście trzeba było zapłacić równowartość 102 średnich miesięcznych pensji netto. W kolejnych latach wartości wahały się od 93 do 104, aby w 2019 roku wrócić do poziomu z 2013 r. Znaczącą zmianę przyniósł dopiero drugi kwartał 2020 roku, kiedy to wskaźnik wzrósł aż do 108 średnich miesięcznych pensji. To oznacza wzrost cen mieszkań w największych polskich miastach (Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Łódź, Gdańsk, Gdynia) i ich dostępność najgorszą od 8 lat. Kolejne kwartały i obserwacja danych NBP na temat cen mieszkań pokaże, czy trend jest przejściowy, czy też utrzyma się na dłużej.
Taka sytuacja związana jest oczywiście z pandemią koronawirusa, która znacząco wpłynęła na krajową i światową gospodarkę – i nie ominęło to rynku nieruchomości. Niepewny finansowo czas lockdownu (związany z czasowym obniżeniem średniej pensji do 3776 zł netto) spowodował, że zawarto mniej transakcji niż w poprzednich kwartałach. Dodatkowo stopy procentowe spadły – a przez tanie kredyty wiele osób odniosło wrażenie, że stać je na droższe mieszkanie niż w rzeczywistości. Dlatego wskaźnik liczby średnich pensji potrzebnych do kupienia mieszkania pozostaje zawyżony do czasu, aż stopy procentowe wrócą do swojego standardowego, wyższego poziomu.
| Zarobki a zdolność kredytowa
Jeśli masz w planach zakup nieruchomości i czekasz na dobry moment, śledź prognozy cen mieszkań oparte na rzetelnych raportach – takich jak te związane ze średnią pensją w kraju, przywołane w naszym artykule. Życzymy szybkiej przeprowadzki!