Chcesz więcej zarabiać? Wejdź w umysł tych, którym się udało!

Co siedzi w głowach liderów biznesu, którzy w portfelu mają coraz więcej? Co sprawia, że ich zarobki idą w górę? – Niekoniecznie są to myśli o wielkich pieniądzach – twierdzi przewrotnie Izabela Kielczyk, psycholog biznesu, która trenuje kadrę menedżerską wysokiego szczebla.

Całe życie ciułam grosze, na tym samym stanowisku, podczas gdy inni już dawno mają za sobą awanse, podwyżki, rozkręcone biznesy i stają się coraz bogatsi. Do takich wniosków dochodzi niejeden polski pracownik, przynajmniej raz na jakiś czas. Czemu innym powodzi się lepiej? Różne odpowiedzi mogłyby tutaj paść. Jedni powiedzą, że to kwestia szczęścia, drudzy, że znajomości i układów. A eksperci – oprócz roli kompetencji i doświadczenia – mówią także o psychologicznych czynnikach.

Jaki jest styl myślenia ludzi, których kariera się rozwija, a portfel powiększa? Na to pytanie odpowiada Izabela Kielczyk, trener biznesu:

1. Wiara we własne możliwości

Brzmi trywialnie, ale poczucie własnej wartości i przeświadczenie o tym, że damy radę, jest kluczowe. Bez niego możemy tkwić ciągle w jednym punkcie, zazdroszcząc innym lepszych perspektyw. Brak wiary w siebie zablokuje nas, gdy będziemy chcieli iść do szefa po podwyżkę, zmienić pracę czy założyć własny biznes.

2. Otwartość na zmiany

– Ci, którzy się rozwijają i bogacą, chętnie podejmują nowe wyzwania. Nie trzymają się kurczowo jednego rozwiązania – mówi Izabela Kielczyk.

Jednocześnie nie są roszczeniowi wobec swoich pracodawców, bo wierzą w swoje możliwości i wiedzą, że w razie czego wybiorą inną drogę. Jeśli nie uda im się wywalczyć podwyżkę, jeśli praca ich nuży, a zadania nie dają spełnienia zawodowego – to próbują szczęścia gdzieś indziej.

3. Dostrzeganie okazji

– Ludzie biznesu wierzą, że świat im sprzyja, potrafią wyczuć dobry moment, dostrzegają w życiu różne okazje, dzięki którym mogą iść do przodu. Często wierzą, że nie ma rzeczy niemożliwych – mówi Izabela Kielczyk.

4. Odwaga i pomysły pod prąd

To, co na pierwszy rzut oka wydaje się nietypowe czy szalone, może okazać się świetnym pomysłem na biznes. Wiedzą o tym, ci którzy postanowili wyjść „przed szereg”. Własna inicjatywa, innowacyjność – to dzisiaj bardzo cenione kompetencje. To dzięki ciągłym poszukiwaniom, udoskonalaniu i odkrywaniu czegoś nowego można zyskać przewagę na rynku. Obok odwagi, potrzebna jest jednak umiejętność analitycznego myślenia, radzenia sobie ze stresem, odporność na porażkę i racjonalne podejście, by móc miarodajnie ocenić sytuację.

5. Pasja

– Wbrew pozorom, duże biznesy nie zaczynają się od myślenia o wielkich zarobkach – mówi trener. – To raczej pasja, entuzjazm i szczere zainteresowanie tym, co robimy, staje się powodem, dla którego takiego osoby się rozwijają i pną coraz wyżej. Dzięki temu są w stanie dużo poświęcić, mają determinacją, a to później procentuje.

6. Myśl nie tylko o jutrze

Zamiast spoczywać na laurach, trzeba stale poszerzać wiedzę, być czujnym i świadomym tego, że w każdym momencie może nastąpić zmiana na naszą niekorzyść. Ważna jest wówczas pokora i upór. Trzeba dostrzegać zarówno swoje mocne, jak i słabe strony, obszary, które wymagają udoskonalenia.

– Ci, którzy się wzbogacają, wiedzą, że tak naprawdę potrzebny jest stały rozwój. Nie zamykają się na to, co jest teraz, ale pozostają otwarci na nowe możliwości i kontakty – podsumowuje Izabela Kielczyk.

A Wy myślicie o pracy optymistycznie czy pesymistycznie?

Chcesz wiedzieć, ile powinieneś zarabiać? Zajrzyj na zarobki.pracuj.pl i sprawdź, czy Twoja pensja jest na odpowiednim poziomie!