Coraz więcej obcokrajowców w Polsce - zarobki.pracuj.pl
  • Indywidualny raport zarobki
  • Kalkulator netto-brutto
  • Przeciętne zarobki na stanowisku
  • Kreator CV
Autor wpisu Pracuj.pl

Mazowsze, Małopolska i Dolny Śląsk – te regiony przyciągają największą liczbę cudzoziemców, którzy chcą pracować lub uczyć się w naszym kraju. Jak podaje Gazeta Prawna, na początku kwietnia 2019 r. 383 tys. obcokrajowców otrzymało pozwolenie na pobyt w Polsce.  

W pierwszych dniach kwietnia 2019 r. najwięcej pozwoleń na pobyt w Polsce wydano Ukraińcom (7,8 tys.), Białorusinom (1,3 tys.), Gruzinom (500) oraz obywatelom Indii (300) i Nepalu (200).

235,6 tys. – tyle w 2017 r. wynosiła liczba zezwoleń na pracę wydanych obcokrajowcom. Była o 108,2 tys. wyższa niż rok wcześniej oraz o 196,5 tys. wyższa niż w 2012 r. Tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

GUS: Coraz więcej zezwoleń na pracę w Polsce

W raporcie Pracuj.pl „Pracownicy z Ukrainy odpowiedzią na problemy polskich pracodawców?” czytamy, że w 2017 r. 2,4 mln Polaków przebywało za granicą (źródło: GUS). Jednym ze skutków masowej emigracji stał się niedobór pracowników. W związku z tym od kilku lat pracodawcy coraz chętniej przyjmują fachowców z Ukrainy. W 2016 r. 34,5% firm uczestniczących w badaniu Pracuj.pl „Kandydaci z Ukrainy” zatrudniało pracowników zza wschodniej granicy.  

Źródło:

https://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1408582,liczba-cudzoziemcow-w-polsce.html

Porównaj zarobki z innymi na Twoim stanowisku

Wypełnij ankietę, a w ciągu 5 minut otrzymasz od nas darmowy indywidualny raport o Twoich zarobkach. Tylko Ty masz dostęp do swojego raportu.

Porównaj teraz zarobki na Twoim stanowisku

Zaktualizuj informacje w swojej ankiecie i zobacz czy nadal zarabiasz odpowiednio.

Dawno wypełniona ankieta?
Porównaj teraz zarobki na swoim stanowisku

W ciągu roku wiele mogło się zmienić. Zaktualizuj informacje w ankiecie i porównaj swoje zarobki z innymi.

Narzędzia

  • Indywidualny raport zarobki
  • Kalkulator netto-brutto
  • Przeciętne zarobki na stanowisku
  • Kreator CV

Artykuły o podobnej tematyce

14.04.2019
Co Polacy sądzą o rynku pracy?

58% uczestników badania CBOS, które zostało przeprowadzone w marcu 2019 r., wypowiadało się pozytywnie na temat polskiego rynku pracy. 31% ankietowanych było zdania, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy sytuacja ulegnie poprawie.

Najnowsze w kategorii: Raporty i trendy płacowe

19.04.2019
Nowa lista zawodów deficytowych przygotowana przez MEN

Automatyk, elektromechanik, elektronik – to przykładowe profesje, które według prognozy Ministerstwa Edukacji Narodowej będą w przyszłości odgrywać istotną rolę na rynku pracy. Resort przewiduje, że za kilka lat wzrośnie zapotrzebowanie na przedstawicieli tych zawodów.