Temat jawności wynagrodzeń budzi w Polsce kontrowersje. Z jednej strony pracownicy oczekują od pracodawców, że otrzymają konkretne informacje na temat możliwej pensji, a z drugiej bardzo niechętnie sami dzielą się takimi wiadomościami ze swoimi współpracownikami, znajomymi itd.
Wysokość wynagrodzenia w każdej ofercie pracy? To możliwe!
Regulacje prawne
Co prawda jeszcze nie obowiązują konkretne regulacje prawne dotyczące obowiązku podawania wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracy, ale są plany, by przepisy precyzujące to zagadnienie weszły w życie w lipcu 2020 roku. Jak ustawodawca planuje rozwiązać tę kwestię? Przede wszystkim za niepodanie takich informacji groziłaby grzywna. Kara pieniężna byłaby nakładana także w sytuacji, kiedy kwota podana w ogłoszeniu o pracy zostałaby zawyżona. Rozwiązaniem korzystnym dla pracodawców byłoby podawanie tzw. widełek płacowych. Osoba rekrutowana miałaby wtedy możliwość indywidualnego negocjowania wysokości pensji.
Jawność wynagrodzenia – wady i zalety
Po stronie korzyści, jakie niesie ze sobą podawanie wynagrodzenia w ogłoszeniu o pracy, należy zapisać przede wszystkim: usprawnienie całego procesu rekrutacji oraz ograniczenie dyskryminacji płacowej. Obawę pracodawców budzi z kolei to, czy ujawnienie wysokości płac na określonych stanowiskach nie pociągnie za sobą roszczeń finansowych osób, które już są zatrudnione, a także czy nie wpłynie to negatywnie na relacje między współpracownikami.
Źródło: