Czy powstanie nowy kodeks pracy?

Stosowanie kilku rodzajów umów o pracę oraz likwidacja urlopów na żądanie – to przykładowe propozycje zmian prawnych. Ustawa, która obowiązuje od ponad 40 lat, ma zostać zastąpiona.

14 marca 2018 r. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy oficjalnie ogłosiła przyjęcie dwóch projektów: kodeksu pracy i kodeksu zbiorowego prawa pracy. Kolejnym etapem będzie przekazanie propozycji zmian rządowi. Następnie strona rządowa stworzy projekt nowej ustawy i skieruje go do dalszych prac legislacyjnych.

Wśród propozycji komisji znalazło się m.in. wprowadzenie kilku rodzajów umów o pracę, np. umowy o pracę: dorywczą, sezonową i tzw. nieetatową. Zmiany mają dotyczyć również urlopów - 26 dni wolnych niezależnie od stażu, brak urlopów na żądanie. Po wprowadzeniu nowego prawa ochrona kodeksowa miałaby, w pewnym stopniu, objąć również samozatrudnionych.     

Obowiązujący kodeks pracy powstał w 1974 r. Od tego czasu był wielokrotnie nowelizowany. Konieczność wprowadzenia zmian wynikała m.in. z transformacji gospodarczej. ż

Źródło:

https://www.mpips.gov.pl/aktualnosci-wszystkie/prawo-pracy/art,9798,komisja-kodyfikacyjna-zakonczyla-prace.html

http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1111054,zmiany-w-kodesie-pracy.html