Czy warto być kobietą-dyrektorem czyli zarobki kobiet na najwyższych stanowiskach

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl w oparciu o ponad pół miliona ankiet wypełnionych w serwisie zarobki.pracuj.pl, kobiety nadal zarabiają mniej od mężczyzn – ich pensje są wciąż średnio 18% niższe. Jednak im wyższe stanowisko w hierarchii firmy, tym różnica w poziomie wynagrodzeń maleje. Sprawdzamy, jak sytuacja kobiet-dyrektorów wygląda w Polsce oraz czy różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn są wciąż tak bardzo odczuwalne na świecie.

Mało kobiet na najwyższych stanowiskach

Na wysokość płac kobiet mocno wpływa zarówno specjalizacja, jak i poziom zajmowanego stanowiska.

Różnice w zarobkach między kobietami a mężczyznami:

  • na poziomie specjalistów wynoszą 11% na niekorzyść kobiet,
  • na stanowiskach dyrektorskich kobiety zarabiają około 2% mniej niż mężczyźni.

Radość z tego wyniku może niestety przytłumić fakt, iż kobiet dyrektorów jest jednak zdecydowanie mniej niż mężczyzn dyrektorów.

O ile kobiety stanowią około 40% specjalistów w naszym badaniu, to już tylko co czwarty dyrektor czy kierownik jest kobietą. Oznacza to, że w zróżnicowaniu płac mężczyzn i kobiet istotne są zarówno różnice w zarobkach na tych samych stanowiskach, jak i fakt, że mniejszy jest odsetek kobiet zajmujących wyższe, lepiej płatne pozycje – komentuje wyniki Maciej Bąk, ekspert ds. Raportów Wynagrodzeń Grupy Pracuj.

Istnieją wyjątki – stanowiska, gdzie panie mogą liczyć na wyższe pensje:

  • Kobiety na stanowiskach dyrektorów, odpowiedzialne za kontroling, mają o 4,3% wyższe płace niż mężczyźni i stanowią jedną trzecią osób na tym stanowisku.
  • Kobiety-dyrektorzy wyspecjalizowane w zarządzaniu marką również otrzymują wynagrodzenie o 1,8% wyższe od mężczyzn na tych samych stanowiskach.

Branże zarządzane przez kobiety

Jak wynika z badania, istnieje obszar zdominowany przez kobiety i jest nim HR. Kobiety stanowią w nim zdecydowaną większość, co jest szczególnie widoczne na poziomie kadry zarządzającej. Wśród dyrektorów odpowiedzialnych za zarządzanie HR, kadry i rekrutacje odsetek kobiet wynosi ponad 75%. Zarobki kobiet dyrektorów w tym obszarze są o jednak o 7,3% niższe od płac mężczyzn na tym stanowisku.

Kolejne specjalności w których obserwuje się przewagę kobiet na stanowiskach dyrektorskich to:

  • księgowość (78,4%),
  • PR zewnętrzny (56,3%),
  • zarządzanie marketingiem (54%),
  • zarządzanie biurem i administracją (51%),
  • zarządzanie marką (50%).

W każdej z tych specjalności mężczyźni utrzymują przewagę w wysokości zarobków, jednak nie jest ona, poza jednym niechlubnym przypadkiem związanym z administracją, ogromna. Najmniejsze różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn dyrektorów widoczne są w marketingu. Tam kobieta dyrektor odpowiedzialna za zarządzanie marką zarabia niemal tyle co mężczyzna tej samej specjalizacji – jej płaca niższa jest przeciętnie o mniej niż 2%. W przypadku zarządzania marketingiem kobiety dyrektorzy zarabiają o 5% mniej od mężczyzn.

Na świecie kobiety również zarabiają mniej

Jak donosi brytyjski The Guardian cytując najnowszy raport Międzynarodowej Organizacji Pracy, zrównanie pensji kobiet i mężczyzn potrwa jeszcze około 70 lat, jeśli powolne tempo zmian w tym obszarze się utrzyma.

Na całym świecie kobiety zarabiają średnio 77% tego, co otrzymują jako wynagrodzenie za pracę mężczyźni. Raport pokazuje także inne zjawisko – kobiety posiadające dzieci, po powrocie na rynek pracy po przerwie związanej z ich urodzeniem, otrzymują pensje niższe niż kobiety bezdzietne.

Zdaniem dyrektora generalnego Międzynarodowej Organizacji Pracy, potrzebne jest  zintensyfikowanie działań mających na celu zapewnienie kobietom równych praw na rynku pracy.

Sprawdź, jak wypada Twoja pensja na tle zarobków innych osób z branży. Pobierz bezpłatny raport o zarobkach.

7