Jak zostać lakiernikiem samochodowym?
Pomocnik lakiernika – zakres obowiązków
Aby zostać lakiernikiem samochodowym, dobrze jest ukończyć szkołę zawodową o profilu samochodowym, przy czym nie jest to warunek konieczny, by móc starać się o przyjęcie na to stanowisko. Dla pracodawców o wiele ważniejsze jest doświadczenie i umiejętności, które zdobywa się przez lata praktykowania zawodu. Idealny kandydat na lakiernika samochodowego powinien również:
- cieszyć się dobrym zdrowiem – ponieważ w swojej codziennej pracy lakiernicy samochodowi są narażeni na nieustanny kontakt z silnymi chemicznymi substancjami. Nie mogą więc cierpieć na dolegliwości, takie jak astma, choroby płuc i oskrzeli czy uczulenia. Także osoby o skłonnościach do częstych przeziębień nie powinny planować swojej kariery w tym zawodzie. Lakiernik samochodowy musi mieć bardzo dobry wzrok i wykazywać się ponadprzeciętnymi zdolnościami manualnymi.
- być cierpliwy i dokładny – te cechy są szczególnie istotne, ponieważ przygotowanie karoserii do lakierowania, szlifowanie, usuwanie ubytków w powłoce auta oraz nakładanie kolejnych powłok lakierniczych to proces czasochłonny i wymagający precyzji.
- umieć bezbłędnie rozróżniać kolory – dotyczy to szczególnie tych lakierników, którzy zajmują się głównie renowacją karoserii po stłuczkach. Aby efekt ich pracy był zadowalający dla klienta, muszą oni dobrać idealnie kolor nakładanego lakieru do oryginalnego pokrycia.
Zarobki lakiernika samochodowego
Przeciętne wynagrodzenie na stanowisku lakiernika samochodowego wynosi 5 tys. zł brutto. Ta wartość to mediana, więc połowa osób pracujących w tym charakterze osiąga większe, a połowa mniejsze zarobki. Ponadto jeśli pracownik jest zatrudniony w firmie, w której funkcjonuje system premii uznaniowych, to może złożyć u pracodawcy wniosek premiowy, w którym uzasadni, dlaczego zasługuje na tego rodzaju nagrodę.
Zakres obowiązków lakiernika samochodowego
Wśród zadań, z jakimi spotyka się lakiernik samochodowy w swojej codziennej pracy, najczęściej wymieniane są: szacowanie zakresu koniecznych napraw, przygotowanie pojazdu do naprawy, dobór odpowiedniego lakieru, szlifowanie nadwozia oraz malowanie podkładowe. Ponadto lakiernicy samochodowi wykonują prace, takie jak suszenie powłok lakierniczych i polerowanie karoserii po utwardzeniu się nałożonych preparatów, a także lakierowanie właściwe, wykonywane najczęściej techniką natryskową.