Czym zajmuje się i ile zarabia kasjer walutowy?

3400 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiła przeciętna miesięczna pensja kasjera walutowego. Pracownicy otrzymywali również comiesięczne premie i świadczenia pozapłacowe, np. dostęp do prywatnej opieki medycznej, dofinansowanie zajęć sportowych oraz dofinansowanie szkoleń i kursów.

Kasjer walutowy – praca

Skup i sprzedaż walut oraz obsługa kont walutowych – to podstawowe obowiązki kasjera walutowego. Do zadań wykonywanych na tym stanowisku zalicza się również zabezpieczanie środków pieniężnych – zdarza się, że kasjer operuje znacznymi sumami. Gdzie można szukać zatrudnienia? Na przykład w kantorach, bankach lub innych instytucjach finansowych.

Kandydat powinien posiadać co najmniej średnie wykształcenie. Pracodawcy często wymagają doświadczenia i kwalifikacji z zakresu finansów. Ważnym aspektem jest niekaralność. Niezbędne jest także ukończenie kursu rozpoznawania znaków pieniężnych. Ze względu na konieczność porozumiewania się z obcokrajowcami duże znaczenie ma znajomość języków obcych, szczególnie języka angielskiego.

Języki obce w pracy

W pracy kasjera walutowego kompetencje miękkie są tak samo istotne jak kwalifikacje. Od pracownika zajmującego się obsługą klienta oczekuje się m.in. wysokiej kultury osobistej i komunikatywności.

Co to znaczy: być komunikatywnym?

Odpowiedzialność i uczciwość to kolejne ważne cechy. Liczy się również dokładność i ostrożność – niezbędne np. przy wykrywaniu prób oszustwa, polegającego na wymianie fałszywych banknotów. Kasjer walutowy powinien wykazywać również odporność na stres. To konieczne ze względu na warunki pracy. Taka osoba operuje dużymi kwotami, a do tego pracuje pod czujnym okiem kamer. Świadomość, że jest się nagrywanym, może wywoływać dyskomfort i wywierać negatywny wpływ na jakość pracy.    

Zarobki kasjera walutowego

W 2017 r. kasjerzy walutowi zarabiali przeciętnie 3400 zł brutto. Tak wynika z analizy ponad 350 000 ankiet wypełnionych przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl. 22% osób zatrudnionych na tym stanowisku mogło liczyć na comiesięczną premię. Wśród najczęściej przyznawanych benefitów znalazły się:

  • dostęp do prywatnej opieki medycznej (22%)
  • dofinansowanie zajęć sportowych (14%)
  • dofinansowanie szkoleń/kursów (12%)
  • ubezpieczenie na życie (7%).  

Benefity - czyli co motywuje pracowników?

Ponad 95% kasjerów walutowych wykonywało obowiązki na podstawie umowy o pracę. Ich wynagrodzenie brutto było obniżane o składki ZUS oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.  

Składki ZUS od umowy o pracę w 2018 roku