- „Atrakcyjna pensja” może mieć wiele definicji
- Przygotowując się do rekrutacji, określ swoje oczekiwania finansowe
- Porównaj zarobki na podobnych stanowiskach
- Ważne, żeby wynagrodzenie było adekwatne do wysiłku, umiejętności i doświadczenia
Atrakcyjne zarobki pozwalają żyć na zadowalającym poziomie. Warto jednak wziąć pod uwagę, że każdy rozumie coś innego pod pojęciem „atrakcyjny”. Ważne, żebyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i jasno określił swoje oczekiwania. Dzięki temu unikniesz zawodu, odbierając pensję. Dobrze, jeśli płace są:
- Adekwatne do wysiłku
To sprawiedliwe rozwiązanie, jeśli osoba – wykonująca pod nieobecność współpracownika część jego obowiązków - otrzymuje w zamian dodatkową gratyfikację finansową lub inne formy rekompensaty, np. czas wolny. Nie powinno także dziwić, że pracownik, który realizuje ryzykowne i wymagające zadania, zarabia więcej niż ktoś, kto wykonuje proste prace. Każdy zawód wiąże się z wyzwaniami. Dla jednej osoby największą trudność stanowi konieczność wypracowywania wyników, dla innej – przyjmowanie uwag niezadowolonych klientów. Ważne, żeby pracownik czuł, że zarabia adekwatnie do wykazywanego zaangażowania.
- Proporcjonalne do doświadczenia i wynagrodzeń w branży
Jesteś doświadczonym i wykwalifikowanym fachowcem, który wykonuje swój zawód od blisko dekady, a zarabiasz mniej niż osoba, którą właśnie przyjęto do pracy? Jeśli kwalifikacje nowego współpracownika nie są wyższe niż Twoje, możesz wnioskować o wyższą pensję. Brak reakcji ze strony pracodawcy stanowiłby silny argument przemawiający za zmianą miejsca zatrudnienia. Duże znacznie ma także branża, w której pracujesz. Przykładowo, zarobki osób zatrudnionych w IT są atrakcyjniejsze niż pracowników realizujących się w innych obszarach. Wynika to m.in. z dynamicznego rozwoju branży i dużego zapotrzebowania na programistów. Zamiast więc porównywać się z przedstawicielami innych profesji, skoncentruj się na swojej branży, specjalizacji i kompetencjach. Aby sprawdzić wysokość płac w Twoim zawodzie, możesz skorzystać z danych Pracuj.pl. Masz również możliwość zamówienia indywidualnego raportu wynagrodzeń oraz ustalenia różnicy pomiędzy pensją brutto i netto. O atrakcyjności pracy na konkretnym stanowisku decyduje nie tylko wysokość pensji. Duże znaczenie mają także warunki zatrudnienia, np. możliwość pracy zdalnej, dodatkowy płatny urlop czy benefity, m.in. dofinansowanie nauki, służbowe mieszkanie itd.
- Godziwe
Pracownik chce czuć się doceniany. Wynagrodzenie adekwatne do doświadczenia, wysiłku i poziomu płac w branży wskazuje na to, że pracodawca szanuje ludzi, których zatrudnia. Pracownicy doświadczają frustracji, gdy warunki płacowe w firmie są nieatrakcyjne, a szef zdaje się nie dostrzegać problemu.
Pracuję jako opiekunka. Mam odpowiedzialną pracę, bo zajmuję się małymi dziećmi. Jestem też narażona na różne choroby, które maluchy przynoszą do żłobka. Mimo to zarabiam niewiele i nie mogę liczyć na umowę o pracę, tak samo jak moje współpracownice.
Ważne, żeby pracodawca nie dopuszczał do sytuacji, w której jedna osoba wykonuje zadania wykraczające poza zakres jej obowiązków i nie otrzymuje w zamian nic oprócz zapewnień, że niebawem dostanie podwyżkę. W obliczu takiej postawy szefa dobrze jest wykazać się asertywnością i domagać się wyższej pensji lub zmniejszenia liczby zadań. Aby mieć pewność, że pracodawca zrealizuje obietnice, można poprosić o deklarację na piśmie.
Godziwe wynagrodzenie za pracę – co to oznacza?
- Umożliwiające zaspokajanie różnych potrzeb
Mam krótki staż pracy i nie zarabiam jeszcze tyle, ile bym chciał. Ale nie narzekam, bo firma oferuje ciekawe bonusy. Mogę na przykład uczestniczyć w szkoleniach, za które płaci pracodawca.
Dla Dominika atutem pracy w wybranym przedsiębiorstwie są świadczenia pozapłacowe, dzięki którym może podnosić kwalifikacje. Pracownicy cenią także rozwiązania sprzyjające zachowaniu równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym, np. dodatkowe płatne dni wolne lub możliwość pracy zdalnej. Z badania Pracuj.pl wynika, że równowaga jest ważna szczególnie dla młodych ludzi w wieku 18-29 lat.
10 czynników, które mogą motywować do pracy
Świadoma decyzja podczas rekrutacji
Dobrze jest określić satysfakcjonującą wysokość zarobków przed podjęciem zatrudnienia. Przygotowując się do rozmowy rekrutacyjnej, zastanów się, co dla Ciebie oznacza dobra pensja i skonfrontuj swoje oczekiwania z sytuacją na rynku pracy. Uwzględnij przy tym koszty utrzymania, wydatki przeznaczone na rozwój, hobby i przyjemności. Określając kwotę, dobrze jest nieco ją zawyżyć, aby pozostawić sobie pole do negocjacji. Warto wziąć pod uwagę także dodatkowe czynniki decydujące o zadowoleniu z pracy. Chodzi np. o atmosferę i sposób zarządzania.
Sukces szyty na Twoją miarę
Dobre zarobki to takie, które Cię satysfakcjonują. Jeśli nie jesteś zadowolony z wysokości pensji, zastanów się, z czego to wynika. Nazwij problem i pomyśl, w jaki sposób można go rozwiązać. Aby poprawić swoją pozycję negocjacyjną, podnoś kwalifikacje, angażuj się w życie firmy, a w ostateczności bądź gotowy, by zmienić branżę na taką, w której zarobisz więcej. Nie musisz koniecznie rozwijać się w kierunku IT czy bankowości. Znalezienie niszy również może okazać się korzystnym rozwiązaniem. Ważne, żebyś robił to, co pomaga Ci osiągać życiowe cele i daje spełnienie.