Dobry pediatra, czyli jaki?

Kwalifikacje i wiedza nie wystarczą, by dobrze wykonywać zawód pediatry. Liczy się także osobowość, ponieważ dzięki określonym cechom charakteru, łatwiej zdobyć zaufanie i sympatię małych pacjentów. Umiejętność nawiązywania relacji nie tylko z dziećmi, ale również z rodzicami – to jedna z podstawowych kompetencji, jakimi powinien odznaczać się pediatra.    

Jak zostać lekarzem?

Aby wykonywać zawód lekarza, trzeba ukończyć studia na kierunku: medycyna, które trwają 6 lat i kończą się egzaminem lekarskim LEK. Następnie młody lekarz odbywa 13-miesięczny staż podyplomowy. Osoby, które spełniają powyższe warunki i są zatrudnione na podstawie umowy o pracę w ramach określonej dziedziny medycyny, mogą rozpocząć specjalizację trwającą 5-6 lat. W przypadku pediatrii jest to 5 lat.   

W trakcie specjalizacji lekarze uczestniczą w kursach, konferencjach i sympozjach, a także odbywają dyżury lekarskie. Na zakończenie przystępują do państwowego egzaminu specjalizacyjnego, który składa się z części pisemnej i praktycznej.

Wybór specjalizacji – dla kogo pediatria?

W zawodzie lekarza liczy się nie tylko wykształcenie i praktyka. Ważne, by osoby wykonujące tę profesję, robiły to z powołania. Wielogodzinne dyżury, ogromna odpowiedzialność i widok ludzkiego cierpienia – to największe obciążenia, na jakie narażeni są pracownicy służby zdrowia. Specjaliści, którzy wykonują pracę bez przekonania, mogą szybko poczuć się znużeni i zniechęceni, co będzie przekładać się nie tylko na motywację, ale również na relacje z pacjentami, przełożonymi i współpracownikami. Postawa lekarza jest szczególnie istotna, gdy ma się do czynienia z maluchami, które wymagają delikatności, życzliwości i odpowiedniego podejścia. Umiejętność nawiązania relacji – nie tylko z dzieckiem, ale i z rodzicami - pomaga rzetelnie przeprowadzić wywiad, który może ułatwić postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie efektywnego leczenia. Wpływa także na atmosferę panującą w gabinecie.  

Pediatra jest specjalistą, który nie tylko leczy, ale również służy pomocą świeżo upieczonym rodzicom, którzy nie wiedzą jak obchodzić się z noworodkiem i oczekują konkretnej pomocy i przydatnych wskazówek. Cierpliwość, empatia, dokładność i niesłabnąca potrzeba rozwoju – to cechy niezmiernie ważne w zawodzie lekarza.  

Płace lekarzy

Wynagrodzenie lekarza zależy od wielu czynników. Znaczenie ma np. specjalizacja, wielkość i budżet placówki medycznej, staż czy liczba przyjmowanych pacjentów. Zarobki mogą różnić się także ze względu na miejsce zatrudnienia. Prowadzenie prywatnej praktyki przynosi większe zyski niż np. praca w szpitalu. 59,42 zł – tyle w 2017 r. wynosiła godzinowa stawka lekarza na oddziale pediatrycznym. Tak wynika z danych opublikowanych przez RMF 24. Pediatrzy odbywają także wizyty domowe. Stawki zależą m.in. od wielkości miasta.      

Ile zarabiają lekarze rodzinni?