Dobrze płatne zawody w Polsce

Na rynku pracy wciąż brakuje specjalistów od nowych technologii – tak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl. Senior JAVA developer, test manager, architekt IT – przedstawiciele tych specjalizacji zarabiają przeciętnie od 12.400 do ok. 12.800 zł brutto. Sprawdź, czym charakteryzują się najlepiej opłacane zawody.   

1. Senior JAVA developer (mediana płac - 12.800 zł brutto)

Doświadczony programista, pracujący na odpowiedzialnym stanowisku, musi wykazać się znajomością określonego języka lub języków programowania. Specjaliści w branży IT powinni być otwarci na rozwój i zdobywanie nowych umiejętności.

2. Test manager (mediana płac - 12.400 zł brutto)

Testowanie programów i aplikacji oraz raportowanie błędów – tym zajmuje się test manager. Specjalista musi mieć wiedzę z zakresu tworzenia i przeprowadzania testów funkcjonalnych, a także zarządzania.

3. Architekt IT (mediana płac - 12.400 zł brutto)

Architekt IT to osoba, która projektuje systemy informatyczne, tworzy modele odpowiadające wymaganiom konkretnego klienta. Zajmuje się również doradztwem w zakresie opracowywania koncepcji projektów informatycznych, wdrażanych najczęściej w dużych firmach.

4. HR manager (mediana płac - 10.400 zł brutto)

Kierownik działu personalnego zajmuje się m.in. opracowywaniem ścieżki kariery w określonym przedsiębiorstwie i pozyskiwaniem nowych pracowników. Do jego zadań należy również organizowanie szkoleń, których celem jest poszerzanie kompetencji zatrudnionych osób.  

5. Brand manager (mediana płac - 9.400 zł brutto)

Tzw. opiekun marki tworzy wizerunek określonej firmy. Opracowuje strategię promocyjną, a wcześniej prowadzi badania rynku i analizuje preferencje grupy docelowej. Do jego zadań należy także współpraca z klientem. Brand manager musi posiadać wiedzę z zakresu marketingu, zarządzania i z obszaru, z którym związana jest działalność danej marki.   

6. Key account manager w branży medycznej/farmaceutycznej (mediana płac - 9.300 zł brutto)

Kierownik ds. kluczowych klientów czuwa nad budowaniem relacji z najważniejszymi kontrahentami firmy. Ustala założenia polityki sprzedaży, a także negocjuje i finalizuje kontrakty.

7. Analityk IT (mediana płac - 7.200 zł brutto)

Analityk zajmuje się m.in. uzgadnianiem funkcjonalności systemów informatycznych z osobami uczestniczącymi w danym projekcie. Do jego zadań należy także przygotowywanie analiz wykonalności, zapewnienie jakości realizacji projektu i współpraca z zespołem.   

8. Kontroler finansowy (mediana płac - 6.800 zł brutto)

Samodzielny kontroler finansowy to osoba posiadająca kilkuletnie doświadczenie. Specjalista zajmujący się kontrollingiem przedstawia zarządowi przedsiębiorstwa informacje finansowe, niezbędne do podejmowania strategicznych decyzji. Czuwa też nad budżetem, analizując rentowność określonych przedsięwzięć.

Na liście dobrze opłacanych specjalistów znaleźli się również:

  • e-commerce manager,
  • key account manager
  • starszy administrator IT,
  • główny księgowy,
  • analityk biznesowy,
  • administrator baz danych,
  • radca prawny/prawnik.