Dodatkowe przywileje dla zleceniobiorców - zarobki.pracuj.pl
  • Indywidualny raport zarobki
  • Kalkulator netto-brutto
  • Przeciętne zarobki na stanowisku
  • Kreator CV
Autor wpisu Pracuj.pl

Osobom pracującym na podstawie umowy-zlecenia przysługuje minimalna stawka godzinowa oraz możliwość pobierania zasiłku chorobowego. Od 1 stycznia 2019 r. zleceniobiorcy mogą należeć do związków zawodowych i korzystać z nowych przywilejów, jak np. ochrona przed wypowiedzeniem.

Wykonywanie obowiązków na podstawie umowy-zlecenia nie gwarantuje prawa do płatnego urlopu wypoczynkowego lub dodatków pieniężnych za pracę w godzinach nadliczbowych albo w nocy. Nie oznacza to jednak, że zleceniobiorcy są pozbawieni wszelkich przywilejów. Przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego umożliwia np. pobieranie zasiłku macierzyńskiego.

Umowa-zlecenie – prawa i obowiązki zleceniobiorcy

Od początku 2019 r. osoby pracujące na podstawie umowy-zlecenia mogą należeć do związków zawodowych. Wynika to z nowelizacji ustawy o związkach. Przynależność do organizacji zapewnia czasową ochronę przed zwolnieniem oraz zmianą warunków współpracy na mniej korzystne. Zleceniobiorcy-związkowcowi przysługuje także odszkodowanie za bezprawne zwolnienie oraz prawo do płatnego zwolnienia od pracy na czas pełnienia zadań związkowych.

Źródła:

Porównaj zarobki z innymi na Twoim stanowisku

Wypełnij ankietę, a w ciągu 5 minut otrzymasz od nas darmowy indywidualny raport o Twoich zarobkach. Tylko Ty masz dostęp do swojego raportu.

Porównaj teraz zarobki na Twoim stanowisku

Zaktualizuj informacje w swojej ankiecie i zobacz czy nadal zarabiasz odpowiednio.

Dawno wypełniona ankieta?
Porównaj teraz zarobki na swoim stanowisku

W ciągu roku wiele mogło się zmienić. Zaktualizuj informacje w ankiecie i porównaj swoje zarobki z innymi.

Narzędzia

Artykuły o podobnej tematyce

  • 25.01.2019
    Od czego zależy wysokość wynagrodzenia netto przy umowie-zleceniu?

    Wynagrodzenie „na rękę” - uzyskiwane przez osobę pracującą na podstawie umowy-zlecenia - może różnić się w zależności od tego, czy podlega się dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Na wysokość płacy wpływają też inne czynniki, na przykład to, czy zlecenie stanowi jedyny, czy kolejny tytuł do ubezpieczeń społecznych.

  • 18.10.2018
    Ojcowie na urlopach – ABC

    Ojciec, który jest aktywny zawodowo, zyskuje dodatkowe prawa umożliwiające spędzanie więcej czasu z dziećmi. Może na przykład korzystać z urlopów: „tacierzyńskiego”, rodzicielskiego, ojcowskiego i wychowawczego. Niemal 1/3 pracowników tego nie robi.

25.01.2019

18.10.2018

Najnowsze w kategorii: Raporty i trendy płacowe

  • 28.01.2019
    Spedytor krajowy i międzynarodowy – podobieństwa i różnice

    W 2017 r. spedytor pracujący w transporcie międzynarodowym ze specjalizacją FTL zarabiał przeciętnie 6000 zł brutto na miesiąc. Wynagrodzenie spedytora krajowego wynosiło przeciętnie 4900 zł brutto. Różnice pojawiają się nie tylko w kwestii zarobków, ale również wymagań. Od osoby pracującej w transporcie międzynarodowym częściej oczekuje się znajomości języków obcych.

  • 27.01.2019
    Top 10 stanowisk, na których zarobisz powyżej 9000 zł

    IT, marketing, prawo, nieruchomości – to obszary, w których można liczyć na atrakcyjne zarobki. Wysokość pensji zależy nie tylko od branży. Do decydujących czynników należy m.in. znajomość języków obcych, doświadczenie zawodowe i osiągane wyniki

  • 23.01.2019
    Jak zrobić karierę w policji?

    Predyspozycje, wykształcenie i umiejętności – to elementy składowe sukcesu policjanta. O Twoich losach w formacji może zadecydować także przebieg służby oraz osiągnięcia i wyniki pracy.

28.01.2019

27.01.2019

23.01.2019