Droga do IT – czy warto się przebranżowić? - zarobki.pracuj.pl
 • Indywidualny raport zarobki
 • Kalkulator netto-brutto
 • Przeciętne zarobki na stanowisku
 • Kreator CV
Autor wpisu Pracuj.pl

13 000 zł brutto – tyle wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie starszego programisty Java w 2017 r. Poziom zarobków to jeden z argumentów przemawiających za rozpoczęciem kariery w branży IT, nawet jeśli dotychczas wykonywało się inną pracę.

Perspektywy zawodowe

Specjaliści ds. IT już od kilku lat uzyskują najwyższe wynagrodzenie  na rynku pracy. W 2017 r. średnie zarobki programisty zależały m.in. od doświadczenia. Przykładowo, mediana płac młodszych programistów PHP wynosiła 4500 zł brutto, a starszych programistów PHP – 10 500 zł brutto.  Tak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl. Co ważne, na atrakcyjną płacę nie trzeba czekać kilka lat – można uzyskać ją po ukończeniu studiów. Absolwenci kierunków – takich jak: informatyka – w pierwszych trzech latach kariery zawodowej zarabiali przeciętnie 5700 zł brutto. Dla porównania: mediana płac absolwentów fizjoterapii w analogicznym okresie wynosiła 2900 zł brutto.

Po jakich studiach zarabiamy najlepiej? Raport zarobki.pracuj.pl

Praca w IT – dla kogo?

Aby zostać informatykiem, trzeba posiadać określone kompetencje. Duże znaczenie ma np. chęć rozwoju i zdobywania wiedzy. Branża IT rozwija się dynamicznie, dlatego mogą zgłębiać ją wyłącznie osoby posiadające głód informacji. W zawodzie specjalisty ds. IT liczy się także umiejętność logicznego myślenia. Aby ją rozwijać, warto np. rozwiązywać testy numeryczne.

Testy numeryczne – co to takiego?

Programista powinien być komunikatywny, choć mogłoby się wydawać, że nie musi utrzymywać licznych relacji z ludźmi. Uczestnictwo w projektach informatycznych wymaga jednak umiejętności pracy w grupie.  

7 cech, które powinien posiadać programista

Nie trzeba kończyć studiów kierunkowych, by rozpocząć karierę w IT. Programiści często są absolwentami kierunków, takich jak: matematyka, fizyka czy automatyka i robotyka. Gruntowna wiedza teoretyczna ułatwia jednak naukę programowania. Aby rozpocząć karierę w nowym zawodzie, można zapisać się na studia inżynierskie na kierunku: informatyka. Inne rozwiązanie to studia podyplomowe. Chcąc podjąć pracę „od zaraz” i uczyć się w praktyce, możesz ukończyć kursy programowania i np. wziąć udział w rekrutacji na staż w wybranym przedsiębiorstwie. Warto też być aktywnym i uczyć się samodzielnie.

Zmiana branży: fakty i mity

Co składa się na sukces zawodowy?

Zanim zdecydujesz się na zdobycie nowego zawodu, poznaj specyfikę branży i dowiedz się jak najwięcej o możliwościach rozwoju i wykonywanych obowiązkach. Uwzględnij też swoje predyspozycje i umiejętności. Jeśli np. wolisz typowo interakcyjne formy aktywności zawodowej, możesz czuć się źle, pisząc kody. Jedną z kluczowych kompetencji w branży IT jest znajomość języka angielskiego. Chcąc osiągnąć spełnienie zawodowe, wybierz profesję, która okaże się dla Ciebie najodpowiedniejsza.   

Porównaj zarobki z innymi na Twoim stanowisku

Wypełnij ankietę, a w ciągu 5 minut otrzymasz od nas darmowy indywidualny raport o Twoich zarobkach. Tylko Ty masz dostęp do swojego raportu.

Porównaj teraz zarobki na Twoim stanowisku

Zaktualizuj informacje w swojej ankiecie i zobacz czy nadal zarabiasz odpowiednio.

Dawno wypełniona ankieta?
Porównaj teraz zarobki na swoim stanowisku

W ciągu roku wiele mogło się zmienić. Zaktualizuj informacje w ankiecie i porównaj swoje zarobki z innymi.

Narzędzia

 • Indywidualny raport zarobki
 • Kalkulator netto-brutto
 • Przeciętne zarobki na stanowisku
 • Kreator CV

Artykuły o podobnej tematyce

 • 02.02.2019
  Rozkwit transportu i logistyki

  Kierowcy i magazynierzy – to pracownicy, którzy w 2019 r. będą szczególnie poszukiwani. Jak podaje agencja zatrudnienia Manpower, w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2019 r. 21 % firm transportowych i logistycznych zamierza przyjąć nowy personel.

02.02.2019
Rozkwit transportu i logistyki

Kierowcy i magazynierzy – to pracownicy, którzy w 2019 r. będą szczególnie poszukiwani. Jak podaje agencja zatrudnienia Manpower, w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2019 r. 21 % firm transportowych i logistycznych zamierza przyjąć nowy personel.

Najnowsze w kategorii: Raporty i trendy płacowe