Droga do IT – czy warto się przebranżowić?

13 000 zł brutto – tyle wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie starszego programisty Java w 2017 r. Poziom zarobków to jeden z argumentów przemawiających za rozpoczęciem kariery w branży IT, nawet jeśli dotychczas wykonywało się inną pracę.

Perspektywy zawodowe

Specjaliści ds. IT już od kilku lat uzyskują najwyższe wynagrodzenie  na rynku pracy. W 2017 r. średnie zarobki programisty zależały m.in. od doświadczenia. Przykładowo, mediana płac młodszych programistów PHP wynosiła 4500 zł brutto, a starszych programistów PHP - 10 500 zł brutto.  Tak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl. Co ważne, na atrakcyjną płacę nie trzeba czekać kilka lat – można uzyskać ją po ukończeniu studiów. Absolwenci kierunków - takich jak: informatyka - w pierwszych trzech latach kariery zawodowej zarabiali przeciętnie 5700 zł brutto. Dla porównania: mediana płac absolwentów fizjoterapii w analogicznym okresie wynosiła 2900 zł brutto.

Po jakich studiach zarabiamy najlepiej? Raport zarobki.pracuj.pl

Praca w IT – dla kogo?

Aby zostać informatykiem, trzeba posiadać określone kompetencje. Duże znaczenie ma np. chęć rozwoju i zdobywania wiedzy. Branża IT rozwija się dynamicznie, dlatego mogą zgłębiać ją wyłącznie osoby posiadające głód informacji. W zawodzie specjalisty ds. IT liczy się także umiejętność logicznego myślenia. Aby ją rozwijać, warto np. rozwiązywać testy numeryczne.

Testy numeryczne – co to takiego?

Programista powinien być komunikatywny, choć mogłoby się wydawać, że nie musi utrzymywać licznych relacji z ludźmi. Uczestnictwo w projektach informatycznych wymaga jednak umiejętności pracy w grupie.  

7 cech, które powinien posiadać programista

Nie trzeba kończyć studiów kierunkowych, by rozpocząć karierę w IT. Programiści często są absolwentami kierunków, takich jak: matematyka, fizyka czy automatyka i robotyka. Gruntowna wiedza teoretyczna ułatwia jednak naukę programowania. Aby rozpocząć karierę w nowym zawodzie, można zapisać się na studia inżynierskie na kierunku: informatyka. Inne rozwiązanie to studia podyplomowe. Chcąc podjąć pracę „od zaraz” i uczyć się w praktyce, możesz ukończyć kursy programowania i np. wziąć udział w rekrutacji na staż w wybranym przedsiębiorstwie. Warto też być aktywnym i uczyć się samodzielnie.

Zmiana branży: fakty i mity

Co składa się na sukces zawodowy?

Zanim zdecydujesz się na zdobycie nowego zawodu, poznaj specyfikę branży i dowiedz się jak najwięcej o możliwościach rozwoju i wykonywanych obowiązkach. Uwzględnij też swoje predyspozycje i umiejętności. Jeśli np. wolisz typowo interakcyjne formy aktywności zawodowej, możesz czuć się źle, pisząc kody. Jedną z kluczowych kompetencji w branży IT jest znajomość języka angielskiego. Chcąc osiągnąć spełnienie zawodowe, wybierz profesję, która okaże się dla Ciebie najodpowiedniejsza.