Zwycięstwo w sporcie nie przychodzi łatwo. Regularny trening to podstawa. Na sukces w sporcie składają się również:
- Talent i predyspozycje
Budowa ciała, stan zdrowia, odporność psychiczna – wszystko to ma znaczenie w sporcie zawodowym. Choć fundamentem zwycięstwa jest ciężka praca, niezbędny okazuje się także talent. Osoba, która nie posiada odpowiednich predyspozycji fizycznych, nie zostanie medalistą.
- Samodyscyplina
Aby zdobyć miejsce na podium, trzeba często i regularnie trenować. Istotne jest również prowadzenie zdrowego trybu życia. Sportowiec powinien się wysypiać, jeść zdrowo i stronić od używek, takich jak alkohol i papierosy.
- Motywacja
Przegrany turniej, niechęć wobec codziennych treningów, zmęczenie, kontuzja – sport to nie tylko smak zwycięstwa. Ważne, by zawodnik potrafił przezwyciężyć trudności. W najgorszych chwilach pomaga obecność trenera, wsparcie bliskich osób i/lub rozmowa z psychologiem.
- Wytrwałość
Porażki to nieodłączna część kariery sportowca. Ważne, by nie rozpamiętywać niepowodzeń, ale pracować nad sobą mimo chwilowych kryzysów.
Wykształcenie sportowca – co warto wiedzieć?
Głównym motorem napędowym kariery sportowca jest trening. Im wcześniej się go rozpocznie, tym lepiej. Można trenować np. w klubach sportowych. Korzystny jest także wybór szkoły mistrzostwa sportowego. Takie placówki działają w wielu miastach, m.in. we Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Warszawie, Łodzi oraz Białymstoku. Uczniowie poświęcają tam znaczną część dnia na rozwijanie umiejętności sportowych.
Kariera sportowa w późniejszym wieku – czy to możliwe?
Czasami potrzeba i chęć związania życia zawodowego ze sportem przychodzi później niż na etapie wyboru szkoły średniej. W przypadku niektórych dyscyplin możesz osiągać sukcesy, nawet jeśli rozpoczniesz treningi dopiero w dorosłości. Chodzi na przykład o fitness. Istnieje tutaj nawet próg wiekowy. Uprawianie fitnessu najlepiej rozpocząć po 15. roku życia. Dla młodszego organizmu, który intensywnie się rozwija, trening może stanowić zbyt duże obciążenie.
Osoby zainteresowane sportem nie muszą być zawodnikami – mogą także pracować jako instruktorzy, trenerzy czy fizjoterapeuci. Aby wykonywać takie zawody, należy posiadać uprawnienia. Ukończenie studiów na AWF albo w innej szkole wyższej otwiera drogę do wielu zawodów związanych ze światem sportu.
Polscy sportowcy – zarobki
200 tys. zł – to kwota, jaką w 2017 r. w ciągu tygodnia zarabiał Arkadiusz Milik, piłkarz polskiej reprezentacji w piłce nożnej. Grzegorz Krychowiak, również należący do kadry, otrzymywał 1,5 mln zł miesięcznie. Takie informacje znajdziemy w jednym z filmów zamieszczonych w serwisie YouTube, na kanale „Dla Pieniędzy”. Zwycięstwa w międzynarodowych turniejach, np. w igrzyskach olimpijskich, gwarantują sportowcom nagrody pieniężne. Zawodnicy zarabiają także dzięki kontraktom reklamowym.
Czym zajmują się emerytowani sportowcy?
Choć warto uprawiać sport w każdym wieku, kariera zawodowego sportowca kończy się dość wcześnie. Co robią zawodnicy, kiedy cichną turniejowe emocje? Adam Małysz, czterokrotny medalista olimpijski w skokach narciarskich, oddał ostatni skok w 2011 r. Miał wtedy 34 lata. Na emeryturze został kierowcą rajdowym, a w 2016 r. powrócił do świata sportów zimowych w roli dyrektora-koordynatora Kadry Narodowej w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Robert Korzeniowski, utytułowany chodziarz oraz były rekordzista świata w chodzie sportowym, po zakończeniu kariery nie porzucił świata sportu. Pełnił m.in. funkcję dyrektora jednego z kanałów sportowych.