Dzień wolny: 12 listopada a wysokość ekwiwalentu urlopowego - zarobki.pracuj.pl
  • Indywidualny raport zarobki
  • Kalkulator netto-brutto
  • Przeciętne zarobki na stanowisku
  • Kreator CV
Autor wpisu Pracuj.pl

W niedzielę, 11 listopada 2018 r. przypadała setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Decyzją sejmu 12 listopada był dniem wolnym od pracy. Wolny poniedziałek obniży wymiar ekwiwalentu urlopowego dla pracowników, którzy nabyli do niego prawo po 8 listopada.   

Święto, które przypada w dniu innym niż niedziela, zmniejsza wymiar czasu pracy o 8 godzin. Tak wynika z art. 130 kodeksu pracy. To oznacza, że w przypadku pojawienia się nowego dnia ustawowo wolnego od pracy, konieczne jest wyliczenie nowego współczynnika urlopowego. Współczynnik umożliwia ustalenie wysokości ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Świadczenie przysługuje pracownikowi, który nie zdążył wykorzystać urlopu przed rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy.

Jak wyliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?

Zanim nowa ustawa weszła w życie, współczynnik urlopowy wynosił 20,92, a po zmianach – 20,83. Nowy współczynnik stosuje się w odniesieniu do pracowników, którzy nabyli prawo do ekwiwalentu po 8 listopada.  

Źródło:

https://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1370400,12-listopada-wyzszy-ekwiwalent-i-nowy-wspolczynnik-urlopowy.html

Porównaj zarobki z innymi na Twoim stanowisku

Wypełnij ankietę, a w ciągu 5 minut otrzymasz od nas darmowy indywidualny raport o Twoich zarobkach. Tylko Ty masz dostęp do swojego raportu.

Porównaj teraz zarobki na Twoim stanowisku

Zaktualizuj informacje w swojej ankiecie i zobacz czy nadal zarabiasz odpowiednio.

Dawno wypełniona ankieta?
Porównaj teraz zarobki na swoim stanowisku

W ciągu roku wiele mogło się zmienić. Zaktualizuj informacje w ankiecie i porównaj swoje zarobki z innymi.

Narzędzia

  • Indywidualny raport zarobki
  • Kalkulator netto-brutto
  • Przeciętne zarobki na stanowisku
  • Kreator CV

Artykuły o podobnej tematyce

01.01.2019
Czy pracodawca może zorganizować Twoje wakacje?

Urlop to uprawnienie każdego pracownika etatowego. Rozpoczynając karierę zawodową, warto wiedzieć, że pracodawca może zwiększyć liczbę płatnych dni wolnych lub opłacić Twój wypoczynek. Zanim przyjmiesz ofertę pracy, przeanalizuj warunki zatrudnienia.  

Najnowsze w kategorii: Raporty i trendy płacowe