Czego się dowiesz z artykułu?
• Co należy zrobić, aby dobrze przygotować się do zawodu dziennikarza?
• Dziennikarstwo – gdzie studiować?
• Ile zarabia dziennikarz?
Uwielbiasz pisać, jesteś ciekawy świata, wytrwały i łatwo dogadujesz się z ludźmi? Wszystko wskazuje na to, że posiadasz cechy, które przydadzą Ci się w karierze dziennikarza! Podpowiadamy, jak zostać dobrym dziennikarzem, ile zarabia dziennikarz, jakie studia powinien skończyć i jak może rozwijać swoje umiejętności.
Co należy zrobić, aby dobrze przygotować się do zawodu dziennikarza?
Dziennikarz to ktoś, kto wnikliwie obserwuje świat i opisuje go czytelnikom, widzom lub słuchaczom. Bardzo duże znaczenie mają predyspozycje, dzięki którym praca nie jest dla niego wyłącznie obowiązkiem, ale również pasją i przygodą. W tym zawodzie liczą się:
- Erudycja
Dziennikarz musi posiadać ogólną wiedzę o świecie i świetnie znać się na poruszanych tematach, np. na polityce, modzie, motoryzacji, edukacji itd. Wszystko zależy od tego, w czym się specjalizuje.
- Znajomość języków obcych
Prowadzenie wywiadu z gwiazdą amerykańskiego kina, analizowanie oryginalnych materiałów z zagranicznych wydarzeń, korzystanie z obcojęzycznych źródeł informacji – wszystko to wymaga dobrej znajomości języków obcych.
- Komunikatywność
Interakcje z ludźmi to podstawa w pracy dziennikarza. Im większa komunikatywność, tym więcej informacji można zdobyć.
- Odwaga
Dziennikarze jako pierwsi docierają tam, gdzie dzieje się coś niezwykłego – znajdują się w samym sercu demonstracji, zamieszek, w miejscach, w których dochodzi do zamachów. Czasami muszą też zadawać bardzo niewygodne pytania. To wymaga odwagi i świadomości celu, do którego się dąży.
- Talent
Na sukces składa się również talent, który można rozwijać, jeśli uzupełniamy wiedzę, doskonalimy umiejętności zawodowe i zdobywamy doświadczenie.
Dziennikarstwo – gdzie studiować?
Wiesz już, gdzie pracują dziennikarze i jakie umiejętności przydają się w tej pracy.
Jak zostać dziennikarzem? Potencjalny kandydat nie musi być absolwentem dziennikarstwa i komunikacji społecznej. W tym zawodzie dobrze radzą sobie również osoby, które ukończyły np. filologię polską. Poloniści świetnie znają zasady poprawnej polszczyzny, co ma ogromne znaczenie zarówno przy pracy w prasie, jak i w radiu, telewizji czy internecie.
|Praca jako copywriter – blaski i cienie zawodu
Osoby po socjologii, politologii czy kulturoznawstwie również zyskują solidne podstawy, w zależności od tematów poruszanych później w artykułach, reportażach i audycjach. Biblioteka uniwersytecka i sale wykładowe to jednak nie są jedyne miejsca, w których można się przygotowywać do podjęcia zawodu. Z drugiej strony warto pamiętać, że studia wspierają rozwój intelektualny, a w pracy dziennikarskiej niezbędne są szerokie spojrzenie i umiejętność dostrzegania powiązań pomiędzy zjawiskami. Dlatego jeśli jako dziennikarz zaczniesz interesować się wybraną branżą, pomyśl o studiach kierunkowych (np. podyplomowych), aby pogłębić swoją wiedzę z tego zakresu.
Obecnie wielu dziennikarzy zaczyna stawiać pierwsze kroki w zawodzie poprzez prowadzenie własnego bloga. Dziennikarstwo internetowe pozwala zdobyć szerokie grono odbiorców i uzyskać miano specjalisty w konkretnej dziedzinie. Daje również możliwość publikacji w czasie rzeczywistym, co jest kluczowe, jeśli dziennikarz zajmuje się komentowaniem bieżących wydarzeń np. dla serwisów informacyjnych.
Ile zarabia dziennikarz?
5000 zł brutto – tyle wynosi mediana płac dziennikarza według danych Pracuj.pl. Mediana to wartość środkowa w szeregu liczb ustawionych w kolejności od najniższej do najwyższej – to znaczy, że połowa dziennikarzy zarabia więcej, a połowa mniej niż ta kwota. Dlatego też zarobki dziennikarzy są bardzo zróżnicowane, zwłaszcza gdy porówna się pensje początkujących adeptów z wynagrodzeniem specjalistów o ugruntowanej pozycji w branży.
Część zatrudnionych, oprócz wynagrodzenia, otrzymuje benefity, np. dostęp do prywatnej opieki medycznej (26%), dofinansowanie zajęć sportowych (26%), świadczenia socjalne (18%) i ubezpieczenie na życie (15%). Ok. 48% dziennikarzy pracuje na podstawie umowy o pracę – ten wynik nie dziwi, zwłaszcza że wielu specjalistów decyduje się na karierę dziennikarza freelancera, co wymusza na nich konieczność założenia własnej działalności gospodarczej.
Zastanawiasz się, ile zarabia komentator sportowy? Wszystko zależy od tego, jaką renomę ma dany dziennikarz i czy zajmuje się komentowaniem meczów w telewizji lub radiu. Zarobki dobrze znanych i szanowanych dziennikarzy sportowych sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.
|5 czynników, które decydują o przyjaznej atmosferze w pracy
Czujesz się zmotywowany do rozpoczęcia kariery jako dziennikarz? A może już pracujesz w tym zawodzie i planujesz zmianę miejsca pracy? Skorzystaj z kalkulatora wynagrodzeń i sprawdź, ile będziesz zarabiał netto.