Fizjoterapeuta – jak nim zostać i ile można zarobić?

Fizjoterapeuta może specjalizować się w wielu obszarach, m.in. fizjoterapii kobiet w ciąży i rehabilitacji w sporcie. Powinien odznaczać się siłą fizyczną i umiejętnością odpowiedniego doboru ćwiczeń i zabiegów dla swoich pacjentów. Zatrudnienie można znaleźć na przykład w ośrodkach wypoczynkowych i salonach SPA, sanatoriach, salonach masażu czy gabinetach odnowy biologicznej. 

Fizjoterapeuta - wymagania

Do wykonywania zawodu fizjoterapeuty niezbędne jest posiadanie co najmniej tytułu licencjata, a najlepiej magistra fizjoterapii. Stanowi to gwarancję, że ma się odpowiednie kompetencje i wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii. Istotna jest również siła fizyczna i dobra kondycja, które okazują się niezbędne podczas masażu i wykonywania różnych innych zabiegów czy ćwiczeń z pacjentami posiadającymi ograniczone możliwości ruchowe. Aby móc dobrze realizować swoje obowiązki i czerpać z tego satysfakcję, należy wykazywać się:

  •  wysokim poziomem empatii,
  • cierpliwością, wyrozumiałością, uprzejmością i wrażliwością,
  • podzielnością uwagi i spostrzegawczością, pozwalającą zdiagnozować problemy, z których pacjent może nie zdawać sobie sprawy, a które mają wpływ na jego stan zdrowia i samopoczucie.  

W zawodach, w których kontakt z drugim człowiekiem ma istotne znaczenie, cechy osobowości są kluczowe. 

Empatia w pracy? Sprawdź, dlaczego się opłaca!

Ile zarabia fizjoterapeuta?

Przeciętne zarobki fizjoterapeuty wynoszą 3,2 tys. zł brutto. Podana wartość to mediana, więc można się spotkać zarówno z wyższymi, jak i niższymi wynagrodzeniami na tym stanowisku. Wysokość pensji jest uzależniona między innymi od stażu pracy i miejsca zatrudnienia. Im większy i bardziej prestiżowy hotel, salon SPA czy zakład odnowy biologicznej i im lepsza jego lokalizacja, tym bardziej satysfakcjonujące mogą być dochody. Wśród popularnych benefitów można wymienić świadczenia socjalne, dofinansowanie zajęć sportowych i ubezpieczenie na życie.  Jeśli chodzi o strukturę zatrudnienia, to w zawodzie fizjoterapeuty nieznacznie przeważają kobiety. Najczęstszą formą jest umowa o pracę.

https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska/uroda-rekreacja-zdrowy-styl-zycia/fizjoterapeuta *

W poszukiwaniu ofert pracy warto korzystać z nowoczesnych narzędzi, które ułatwiają kontakt pomiędzy pracodawcami i kandydatami.

*źródło: https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska, dostęp z dnia 15.04.2019, dane mogą się zmieniać, ponieważ są aktualizowane