Lubisz obserwować otoczenie, wyłapywać ciekawe szczegóły i uwieczniać je na zdjęciach? Cyfrowa obróbka fotografii to dla Ciebie przyjemność? Dziedziny, w których możesz się realizować, to np.:
- Fotografia okolicznościowa
Śluby, chrzty, urodziny – warto uwieczniać takie uroczystości. Jako fotograf możesz towarzyszyć ludziom w najważniejszych chwilach ich życia. Ważne, abyś robił to dyskretnie i starał się przy tym uchwycić emocje.
- Fotografia prasowa / reportażowa / eventowa
Jeśli posiadasz umiejętności fotograficzne i odznaczasz się znakomitym refleksem, możesz tworzyć reportaże. Ważne, byś potrafił wtopić się w otoczenie i wykonać dobre zdjęcia np. w trakcie przemowy prezydenta lub konferencji prasowej odbywającej się po premierze filmu.
- Fotografia dziecięca
Jeśli posiadasz studio, ciekawe pomysły na zdjęcia plenerowe i dobre podejście do najmłodszych, możesz zająć się fotografią dziecięcą i rodzinną. Przy tej pracy potrzebne jest nie tylko dobre wyposażenie sprzętowe. Ogromne znaczenie mają rekwizyty oraz umiejętności społeczne.
- Fotografia biznesowa
Specjaliści wykonują także sesje wizerunkowe. Portrety biznesowe umieszcza się na stronach internetowych firm, na blogach lub w CV. Fotografia biznesowa wiąże się z udziałem w wydarzeniach firmowych, konferencjach branżowych itp.
- Fotografia dokumentacyjna
Jesteś zapalonym podróżnikiem i chętnie łączysz pasję z pracą? Jeśli tak, możesz tworzyć dokumentację fotograficzną wypraw i np. prezentować swoje zdjęcia na blogu lub na łamach prasy.
- Fotografia reklamowa
Osoba, która zamierza zająć się fotografią reklamową, może np. wykonywać zdjęcia produktowe zamieszczane w gazetkach promocyjnych, katalogach, na stronach internetowych itd. Możesz specjalizować się np. w modzie lub innych dziedzinach, które uznasz za atrakcyjne.
- Fotografia artystyczna
Fotograf może być również artystą wykorzystującym techniki fotograficzne do stworzenia dzieła o wyjątkowym charakterze, unikalnej kompozycji lub niejednoznacznym przekazie. Aby spełniać się jako artysta, warto doskonalić warsztat – samodzielnie i nie tylko. Dobrze jest zdobyć wiedzę teoretyczną, np. z zakresu historii sztuki. Dzięki solidnemu przygotowaniu można lepiej zrozumieć dzieła wybitnych fotografów i świadomie podchodzić do własnej twórczości.
Jak zostać pełnoetatowym fotografem?
Ile zarabia fotograf?
Zarobki fotografów zależą w znacznej mierze od umiejętności i doświadczenia danej osoby. W tej pracy liczy się także talent, zmysł estetyczny, zdolność obserwacji i umiejętności techniczne.
8 cech, które powinien posiadać dobry fotograf
4900 zł brutto – tyle w 2018 r. wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie fotografa. Część pracowników otrzymywała także benefity, np. dofinansowanie zajęć sportowych (14%), bony towarowe (12%), ubezpieczenie na życie (11%) i świadczenia socjalne (10%). Tak wynika z analizy ankiet wypełnionych w 2018 r. przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl.