Front-end developer – zarobki i perspektywy

4500 zł brutto – tyle przeciętnie w 2017 r. zarabiał początkujący front-end developer. Po kilku latach pracy pensja wzrastała do 7800 zł brutto. Doświadczony front-end developer zarabiał przeciętnie 10 500 zł brutto. Znaczna część pracowników mogła liczyć również na benefity, np. dostęp do prywatnej opieki medycznej oraz dofinansowanie zajęć sportowych.  

Czym zajmuje się front-end developer?

Front-end developer odpowiada za wygląd stron internetowych. Dopracowując witryny pod względem graficznym, posługuje się językami programowania, takimi jak: CSS, HTML czy Java Script.   

W czym programować w 2018 roku?

Od kandydatów na stanowisko front-end developera oczekuje się przede wszystkim umiejętności, jednak wyższe wykształcenie również stanowi istotny wymóg. Ukończenie informatyki lub informatyki i ekonometrii ułatwia znalezienie zatrudnienia, a także wpływa na wysokość zarobków w pierwszych latach aktywności zawodowej.

Dobra pensja na start - po jakich kierunkach studiów można zarobić najlepiej?

Biegła znajomość języka angielskiego również stanowi jeden z istotniejszych wymogów. Kandydaci, którzy nie posługują się płynną angielszczyzną, mogą mieć trudności ze znalezieniem pracy w zawodzie programisty.

Języki obce w pracy

Duże znaczenie mają również kompetencje miękkie, takie jak np. umiejętność pracy w zespole czy komunikatywność. Nie jest prawdą, że programista nie musi rozwijać umiejętności interpersonalnych. Praca w branży IT wiąże się z koniecznością nawiązywania i utrzymywania relacji z klientami i ze współpracownikami uczestniczącymi w realizacji projektów. Brak kompetencji społecznych utrudnia rozwój w zawodzie programisty i może wpływać na wysokość zarobków.

Co to znaczy: być komunikatywnym?

Ze względu na szybkie tempo, w jakim rozwija się technologia, dobrze, by front-end developera cechowała potrzeba rozwoju. W tym zawodzie niezbędne są też: kreatywność i zmysł estetyczny.

Zarobki front-end developera

Jednym z czynników wpływających na wynagrodzenie jest staż pracy. W 2017 r. osoby zatrudnione na stanowisku: junior front-end developer zarabiały przeciętnie 4500 zł brutto. Częsty dodatek do pensji stanowiły benefity, np.:

  • prywatna opieka medyczna (47%)
  • dofinansowanie zajęć sportowych (39%)

Karta MultiSport – wszystko, co warto wiedzieć

  • dofinansowanie nauki języków obcych (31%)
  • dofinansowanie szkoleń/kursów (29%)

Zdobywanie kwalifikacji – prawa pracownika

Front-end developerzy z kilkuletnim doświadczeniem zarabiali przeciętnie 7800 zł brutto miesięcznie. Najczęściej otrzymywane korzyści pozapłacowe to:

  • prywatna opieka medyczna (54%)
  • dofinansowanie zajęć sportowych (37%)
  • dofinansowanie nauki języków obcych (30%)
  • dofinansowanie szkoleń/kursów (24%)

4 rzeczy, które mogą być ważniejsze niż wysoka pensja