Fryzjer – predyspozycje do zawodu

Nie ma chyba osoby, która choć raz nie skorzystałaby z usług fryzjera. Salonów fryzjerskich jest wiele, bo i zapotrzebowanie na nie jest cały czas wysokie. Dobry fachowiec może liczyć na wielu klientów i spore zarobki, jednak musi wykazać się ponadprzeciętnymi umiejętnościami i talentem.

Przygotowanie do zawodu

Aby zostać fryzjerem, konieczne jest ukończenie kierunkowej szkoły – zawodowej, policealnego studium lub technikum. Do zdobycia uprawnień niezbędne jest ponadto odbycie praktyk zawodowych. Po spełnieniu tych warunków można starać się o posadę. Formalne wymagania i doskonałe opanowanie różnych technik strzyżenia i układania fryzur to jedno. Zupełnie inną sprawą jest talent i zapał, które w tym przypadku są szczególnie istotne. Wśród najważniejszych predyspozycji do wykonywania zawodu fryzjera znajdują się:

  • doskonałe zdolności manualne – niezbędne podczas strzyżenia i precyzyjnego układania włosów;
  • wysoko rozwinięty zmysł estetyczny – dzięki niemu dobry fryzjer jest w stanie ocenić, w jakiej fryzurze i uczesaniu klient będzie wyglądał najlepiej;
  • ambicja i ciekawość – motywujące do nieustannego doskonalenia swoich umiejętności i poznawania najnowszych technik oraz trendów we fryzjerstwie;
  • staranność, dokładność i skrupulatność, bez których trudno o zachowanie najwyższych standardów higienicznych w salonie;
  • wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne – bo u dobrego fryzjera można liczyć nie tylko na najwyższą jakość usług, ale też przyjazną, relaksującą atmosferę i miłą rozmowę;

Choć fryzjer to zawód zaliczany do profesji rzemieślniczych, bardzo ważne są w nim kompetencje miękkie i umiejętności społeczne. Potencjalni pracodawcy doceniają kandydatów dbających o wszechstronne przygotowanie i szkolenia.

Jakie kursy najbardziej cenią pracodawcy?

Charakterystyka zawodu

Do codziennych obowiązków należą: układanie fryzur i strzyżenie oraz wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych. Fryzjer powinien być także kompetentnym doradcą w zakresie profilaktyki chorób skóry głowy i włosów. Dbanie o utrzymanie czystości w salonie oraz sterylizowanie i konserwowanie urządzeń fryzjerskich to kolejne jego zadanie. Nierzadko osoba na tym stanowisku jest również odpowiedzialna za umawianie wizyt, prowadzenie dokumentacji oraz sprzedaż środków pielęgnacyjnych oferowanych w danym salonie. 

Starając się o posadę fryzjera, należy zadbać o profesjonalnie skonstruowane CV.

Fryzjer

Ile zarabia fryzjer? 

Przeciętne zarobki fryzjera wynoszą 3700 zł brutto. Jest to mediana, czyli wartość środkowa. Najbardziej renomowani fachowcy w tej dziedzinie mogą liczyć na znacznie wyższe pensje. Zdecydowana większość, bo aż blisko 80% osób zatrudnionych na tym stanowisku, to kobiety. Do pracy w zawodzie fryzjera mogą zachęcać popularne benefity, takie jak: ubezpieczenie na życie, bony towarowe oraz dofinansowanie biletów do kina, teatru i inne wydarzenia kulturalne. 

Odpowiednia fryzura jest ważna nie tylko w życiu prywatnym, ale też zawodowym, ponieważ stanowi nieodzowny element profesjonalnego wizerunku.