Grafik gier komputerowych – zawód zyskujący na popularności

Wysokie kwalifikacje, przyszłościowe zawody i zarobki, które przyczyniają się do osiągnięcia satysfakcji – warto budować karierę na solidnych filarach. Grafik gier komputerowych to jedna z profesji gwarantujących ciekawe perspektywy, m.in. z uwagi na dynamiczny rozwój branży IT. W 2017 r. specjaliści w dziedzinie grafiki komputerowej zarabiali przeciętnie 5700 zł brutto miesięcznie.

Umiejętności twórcy gier

Podstawowa kompetencja, jaką powinien wykazywać się grafik, to dogłębna znajomość specjalistycznego oprogramowania (3DS MAX, MAYA, Blender, ZBrush). Na początku drogi zawodowej warto wybrać jeden program i dobrze go poznać. Kolejny krok to budowanie portfolio, np. poprzez uczestnictwo w praktykach i stażach. W tym zawodzie liczy się także znajomość języka angielskiego. Jest ona istotna m.in. dlatego, że literatura fachowa, programy komputerowe oraz inne materiały tworzone są głównie w tym języku.

Twórca grafiki komputerowej powinien posiadać również wyobraźnię przestrzenną, którą można (a nawet należy) ćwiczyć. W tym zawodzie niezbędna jest także umiejętność koncentrowania się na szczegółach i kreatywność.    

Dlaczego warto zająć się tworzeniem gier komputerowych?

Rozwój nowoczesnych technologii otwiera nowe, ciekawe możliwości na rynku pracy. Pojawia się coraz więcej ofert dla ścisłowców o doskonale rozwiniętym zmyśle estetycznym. To sprawia, że osoby, które zajmują się grafiką komputerową, mogą łączyć pasję i pracę, rozwijając się na różnych płaszczyznach. Wymagania stawiane przed grafikami są wysokie. Z drugiej strony, jeśli dobrze wykonujesz swoją pracę, możesz wiele zyskać. Wśród zalet tego zawodu warto wymienić na przykład:

  • Atrakcyjne zarobki

5700 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiła mediana płac na stanowisku specjalisty ds. grafiki komputerowej. Mediana to wartość środkowa. To oznacza, że połowa pracowników zarabiała poniżej, a połowa – powyżej tej kwoty. Część zatrudnionych, oprócz pensji, otrzymywała także benefity, na przykład: dostęp do prywatnej opieki medycznej (20%), dofinansowanie zajęć sportowych (20%), ubezpieczenie na życie (13%) oraz dofinansowanie biletów do kina, teatru itd. (10%). Najlepiej wynagradzani graficy zarabiali ponad 10 000 zł brutto.

Grafik 2D czy 3D - gdzie zarobisz więcej?

  • Prawo do wyższych kosztów uzyskania przychodu

Twórcy gier komputerowych, tak jak muzycy, publicyści czy aktorzy, mają prawo do 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu. Dzięki temu płacą niższy podatek dochodowy i otrzymują atrakcyjniejszą płacę netto.  

Więcej twórców zyska prawo do 50% kosztów uzyskania przychodu

  • Szerokie możliwości rozwoju

Aby coraz pełniej realizować się w zawodzie, grafik musi nieustannie szlifować swoje kompetencje. Dynamiczny rozwój techniki sprawia, że nie można stać w miejscu. Dzięki temu łatwiej o motywację do pracy i ciekawe wyzwania, które sprzyjają wykorzystywaniu własnego potencjału. Będąc grafikiem, trudno popaść w rutynę i zniechęcenie, ponieważ w jednej chwili może okazać się, że powstał nowy program, który należy opanować, by móc zrealizować kolejny projekt. Zajmując się grafiką komputerową, można także angażować się w międzynarodowe przedsięwzięcia i zdobywać ciekawe doświadczenia.   

  • Ciekawe perspektywy zawodowe

Uzdolniony i ambitny grafik może awansować na stanowisko dyrektora artystycznego. Zdobycie dodatkowych kompetencji, m.in. z zakresu technik sprzedaży, e-commerce oraz PR, umożliwia produkowanie gier komputerowych i wprowadzanie własnych produktów na rynek. Osoba, która posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności, może zajmować stanowiska, takie jak: Game Designer, Game Developer lub Game Economics Manager. Wykonując zawód grafika, nie trzeba zatrudniać się w korporacji. Można działać na własną rękę. Warto jednak pamiętać, że freelancer musi samodzielnie zabiegać o klientów, co wiąże się z dodatkowym wysiłkiem, niepewnością i brakiem stabilności zatrudnienia.  

Kim jest freelancer