GUS: Jak Polacy łączą obowiązki zawodowe i rodzinne? - zarobki.pracuj.pl
  • Indywidualny raport zarobki
  • Kalkulator netto-brutto
  • Przeciętne zarobki na stanowisku
  • Kreator CV
Autor wpisu Pracuj.pl

W drugim kwartale 2018 r. opiekę nad dziećmi oraz innymi członkami rodziny częściej sprawowały kobiety. Przeciętny wiek osoby zajmującej się bliskimi wynosił 30-44 lata.

43,5% osób sprawujących opiekę nad dziećmi w wieku do 15. roku życia korzystało z formalnych usług opiekuńczych. W tej grupie przeważali mieszkańcy miast (49,5%). 62,4% osób uczestniczących w badaniu GUS nie korzystało z formalnych usług opiekuńczych. Zajmowały się one dziećmi samodzielnie lub mogły liczyć na pomoc małżonka/partnera. 68,4% ankietowanych zadeklarowało, że łączenie obowiązków zawodowych i opieki nad członkiem rodziny nie stanowiło dla nich trudności. Część pracowników narzekała na długi czas pracy (8,7%), wymagający lub męczący rodzaj pracy (8%) oraz na niekorzystny harmonogram pracy (5,2%).

31% pracujących mam zadeklarowało, że pracodawca ułatwił im godzenie obowiązków rodzinnych i zawodowych. Benefity, na które mogli liczyć rodzice, to przede wszystkim elastyczny czas pracy (36%), dodatkowy urlop (31%) oraz paczki okazjonalne, np. na Dzień Dziecka (30%). Tak wynika z raportu Pracuj.pl „Trudna sztuka równowagi. Work-life balance polskich rodziców”, opublikowanego w czerwcu 2018 r.

Trudna sztuka równowagi. Work-life balance polskich rodziców

Źródło: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/pracujacy-bezrobotni-bierni-zawodowo-wg-bael/praca-a-obowiazki-rodzinne-w-2018-roku,29,1.html

 

Porównaj zarobki z innymi na Twoim stanowisku

Wypełnij ankietę, a w ciągu 5 minut otrzymasz od nas darmowy indywidualny raport o Twoich zarobkach. Tylko Ty masz dostęp do swojego raportu.

Porównaj teraz zarobki na Twoim stanowisku

Zaktualizuj informacje w swojej ankiecie i zobacz czy nadal zarabiasz odpowiednio.

Dawno wypełniona ankieta?
Porównaj teraz zarobki na swoim stanowisku

W ciągu roku wiele mogło się zmienić. Zaktualizuj informacje w ankiecie i porównaj swoje zarobki z innymi.

Narzędzia

  • Indywidualny raport zarobki
  • Kalkulator netto-brutto
  • Przeciętne zarobki na stanowisku
  • Kreator CV

Artykuły o podobnej tematyce

22.04.2019
GUS: Rynek pracy w pierwszym kwartale 2019 r.

Współczynnik aktywności zawodowej na poziomie 55,9% i stopa bezrobocia rejestrowanego w wysokości 5,9% - to obraz polskiego rynku pracy, jaki wyłania się z raportu Głównego Urzędu Statystycznego. Dane odnoszą się do okresu styczeń-marzec 2019 r.

Najnowsze w kategorii: Raporty i trendy płacowe

19.02.2020
Praca zdalna pożądana przez pracowników

Możliwość wykonywania choćby części obowiązków w trybie zdalnym jest ważna dla blisko połowy pracowników. Potwierdzają to wyniki badania Antal „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy”.