GUS: Wzrost przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w styczniu - zarobki.pracuj.pl
  • Indywidualny raport zarobki
  • Kalkulator netto-brutto
  • Przeciętne zarobki na stanowisku
  • Kreator CV
Autor wpisu Pracuj.pl

Na początku 2019 r. poziom wynagrodzeń wzrósł we wszystkich sekcjach PKD. Największy wzrost odnotowano w górnictwie i wydobywaniu. Wskaźnik zatrudnienia również poszybował do góry.

2,9% - tyle w styczniu 2019 r. wyniósł wzrost przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Przeciętne wynagrodzenie było wyższe o 7,5%. W styczniu 2019 r. wynosiło 4931,80 zł brutto.

Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej

Podwyżki nastąpiły we wszystkich sekcjach PKD. Wzrost wyniósł 2,3% - w rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie oraz 11,7% w górnictwie i wydobywaniu. Średni wzrost osiągnął 7,5%. Górnictwo stanowiło jedną z najbardziej dochodowych branż również w 2017 r. W tym okresie przeciętna pensja w tej sekcji wynosiła 7017,63 zł brutto. Wyższe zarobki odnotowano tylko w sekcjach, takich jak: wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz informacja i komunikacja.  

5 branż, które gwarantują najwyższe pensje

Źródło:

https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/pracujacy-zatrudnieni-wynagrodzenia-koszty-pracy/przecietne-zatrudnienie-i-wynagrodzenie-w-sektorze-przedsiebiorstw-w-styczniu-2019-roku,3,86.html

Porównaj zarobki z innymi na Twoim stanowisku

Wypełnij ankietę, a w ciągu 5 minut otrzymasz od nas darmowy indywidualny raport o Twoich zarobkach. Tylko Ty masz dostęp do swojego raportu.

Porównaj teraz zarobki na Twoim stanowisku

Zaktualizuj informacje w swojej ankiecie i zobacz czy nadal zarabiasz odpowiednio.

Dawno wypełniona ankieta?
Porównaj teraz zarobki na swoim stanowisku

W ciągu roku wiele mogło się zmienić. Zaktualizuj informacje w ankiecie i porównaj swoje zarobki z innymi.

Narzędzia

  • Indywidualny raport zarobki
  • Kalkulator netto-brutto
  • Przeciętne zarobki na stanowisku
  • Kreator CV

Artykuły o podobnej tematyce

02.10.2019
Obowiązuje nowa, niższa stawka PIT

Od 1 października 2019 r. stawka PIT wynosi nie 18%, ale 17%. Nowe przepisy obejmują zarówno pracowników etatowych, jak i osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych, przedsiębiorców oraz emerytów i rencistów – łącznie ponad 25 milionów osób. 

Najnowsze w kategorii: Raporty i trendy płacowe