GUS: Zarobki kobiet i mężczyzn w 2016 r.

18,5% - tyle w 2016 r. wynosiła różnica pomiędzy zarobkami mężczyzn i kobiet. Dysproporcje występowały m.in. w przypadku stanowisk kierowniczych. Takie wnioski płyną z opracowania przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny.  

Jak podaje GUS, w październiku 2016 r. kobiety zarabiały przeciętnie 3971,13 zł brutto na miesiąc, a mężczyźni – 4705,63 zł brutto. 7,2% - tyle wynosił wskaźnik zróżnicowania wynagrodzeń pań i panów (chodzi o stawkę za godzinę pracy). Największe różnice występowały w przypadku grup zawodowych, takich jak:

  • przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy,
  • robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy,
  • technicy i inny średni personel,
  • operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń.

W obszarach: media/rozrywka, PR, marketing oraz call center kobiety uzyskiwały wyższe płace niż mężczyźni. Panie z co najmniej 10-letnim doświadczeniem, zatrudnione na kierowniczych stanowiskach w marketingu, otrzymywały wynagrodzenie wyższe o 1/3 niż pensje mężczyzn. Na lepsze zarobki mogły też liczyć kobiety po aplikacji prawniczej. Zarabiały  o 1/5 więcej niż panowie. Tak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl.

Polki na rynku pracy w 2016 roku - raport zarobki.pracuj.pl

Źródło:

http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/pracujacy-zatrudnieni-wynagrodzenia-koszty-pracy/roznice-w-wynagrodzeniach-kobiet-i-mezczyzn-w-polsce-w-2016-r-,12,2.html