Idą zmiany: wyższe zarobki w 2017 roku

Nowy rok to dobra okazja, żeby zawalczyć o podwyżkę. Rynek pracy systematycznie staje się rynkiem pracownika – twierdzą eksperci. Sprawdź, w jakich specjalizacjach już teraz można liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie i w których branżach wzrosną zarobki.

 

Doświadczenie pracownika – to coś, co ma decydujący wpływ na wysokość wynagrodzenia. Im większy staż, tym większe perspektywy na awans i podwyżkę. Wiele też jednak zależy od naszej specjalizacji i branży, w której pracujemy. Przykładowo, świeżo upieczeni absolwenci - w obszarze IT: rozwój oprogramowania - na starcie zarabiają porównywalnie albo i więcej niż doświadczeni już pracownicy innych branż.

- W większości branż obserwujemy stopniowy wzrost wynagrodzeń – mówi Paweł Aniołkowski, HR Advisor w Hays Poland.- Na atrakcyjne wynagrodzenia nieustannie będą mogli liczyć pracownicy sektora IT. Tutaj oczekujemy kontynuacji trendu z lat ubiegłych. Podwyżki wynagrodzenia czekają również na inżynierów, specjalistów i menedżerów pracujących w sektorze produkcyjnym. Dużych zmian nie przewidujemy natomiast w bankowości i w branży prawnej.

Z obserwacji firmy Antal wynika, że największy wzrost wynagrodzeń widoczny jest wśród kadry menedżerskiej. Coraz wyższe zarobki widać także wśród specjalistów z obszaru sprzedaży i marketingu.Pracodawcy mają coraz większe oczekiwania pod kątem kompetencji. Rośnie konkurencja, więc decydują się na tych, którzy potrafią wyróżnić się z tłumu. W cenie są umiejętności analityczne, myślenie strategiczne oraz sukcesy zawodowe, które są potwierdzeniem zaangażowania pracownika – komentuje Sandra Czachowska, specjalistka HR w Antal.

 

Sprawdź, czy wysokość zarobków zależy od charakteru >>

 

Już teraz mają się dobrze

Z danych Pracuj.pl wynika, że początkujący pracownicy w IT, zajmujący się architekturą oprogramowania już teraz mogą liczyć na zarobki, wynoszące przeciętnie 4500 zł netto. Rośnie ono wraz ze stażem - przeciętne zarobki specjalistów w obszarze architekturze oprogramowania kształtują się na poziomie 7750 zł netto. Powodów do narzekań nie mają także młode osoby wchodzące na ścieżkę zawodową m.in. w obszarze Business Intelligence/Data Warehouse. 3500 zł netto – tyle wynoszą tutaj przeciętne zarobki.

W gronie najlepiej opłacanych specjalistów znaleźli się także pracownicy ds. zarządzania HR z przeciętnymi zarobkami 4550 zł netto. Atrakcyjne wynagrodzenie dla kierowników przewidziano natomiast w takich obszarach, jak doradztwo/konsulting, IT, bankowość (specjalizacja: bankowość inwestycyjna), finanse/ekonomia (specjalizacja: audyt/podatki oraz kontroling). Jak wynika z ankiet wypełnionych na portalu Pracuj.pl, wśród najlepiej zarabiających osób na stanowiskach dyrektorskich są prawnicy po aplikacji. Mogą oni liczyć na zarobki wynoszące przeciętnie ponad 15 tys. zł netto.

 

Jak wynegocjować podwyżkę?

Początek nowego roku to dobry moment, żeby zastanowić się, w jakim kierunku chcemy podążać i czy obecne miejsce pracy spełnia nasze oczekiwania, również finansowe. Być może rok 2017 upłynie nam pod hasłem mniejszych lub większych zmian zawodowych? Może znajdziemy w sobie odwagę, której nam wcześniej brakowało, by wynegocjować sobie lepsze warunki? Pamiętajmy, że  łatwiej jest uzyskać awans i podwyżkę, zmieniając pracę, niż ubiegając się o nie u obecnego pracodawcy. Wybierając się jednak na rozmowę o podwyżkę, powinniśmy się jednak dobrze przygotować. Nasz staż pracy działa oczywiście na naszą korzyść, ale… przede wszystkim powinniśmy powoływać się na nasze dotychczasowe osiągnięcia, rozwijanie umiejętności, realizowane projekty i konkretne efekty pracy. Pokażmy, że to, co robimy, realnie wpływa na sytuację w firmie, relacje z klientami, pozycję pracodawcy, rozpoznawalność marki itp. Koniecznie też zastanówmy się, jak wyobrażamy sobie nasz dalszy rozwój, jakie mamy plany, pomysły. Być może chcemy w nowym roku podnieść kwalifikacje, zapisać się na studia podyplomowe, uzyskać ważny dla pracodawcy certyfikat. Powiedzmy o tym podczas spotkania z przełożonym. Pokażemy wówczas, że podwyżka jest tak naprawdę inwestycją, która procentuje i przynosi korzyści obu stronom.

 

Sprawdź 5 zasad skutecznych negocjacji pensji >>