Ile mogę zarobić po studiach?

Praca w branżach, takich jak IT czy finanse, wymaga wysokich kwalifikacji. Ukończenie przyszłościowych kierunków studiów może się opłacić. Dobrzy fachowcy często otrzymują nie tylko satysfakcjonujące zarobki na start, ale również szansę na wyraźnie wyższe płace w miarę zdobywania doświadczenia. Wśród perspektywicznych specjalizacji znajdują się przede wszystkim: rozwój oprogramowania, administracja IT oraz bankowość.  

Studia furtką do kariery

Choć istnieją dobrze płatne zawody, które można wykonywać bez dyplomu wyższej uczelni, ukończenie studiów może okazać się udaną inwestycją w zawodową przyszłość. Warto postawić na zdobywanie umiejętności przydatnych w branżach, które gwarantują ciekawe możliwości zatrudnienia i rozwoju. Kierunki, które w 2017 r. zapewniały wysokie płace osobom z doświadczeniem do trzech lat, to:

 • informatyka - 5700 zł brutto,
 • elektronika i telekomunikacja - 4900 zł brutto,
 • automatyka i robotyka - 4700 zł brutto,
 • lotnictwo i kosmonautyka - 4700 zł brutto,
 • farmacja - 4600 zł brutto,
 • zarządzanie i marketing - 4500 zł brutto,
 • elektrotechnika - 4300 zł brutto,
 • inżynieria biomedyczna - 4200 zł brutto,
 • matematyka - 4100 zł brutto.  

Tak wynika z raportu Pracuj.pl „Dobra pensja na start – po jakich kierunkach studiów można zarobić najlepiej?”. 

Czy studia zagwarantują Ci satysfakcjonujące wynagrodzenie?

Zarobki zależne od specjalizacji

Jak czytamy w analizie Pracuj.pl „Ile zarabiają absolwenci? Pensje „na start” w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu”, w województwach dolnośląskim, małopolskim i mazowieckim, na płace przekraczające 4000 zł brutto miesięcznie mogły liczyć osoby, które rozpoczęły karierę w specjalizacjach:

 • rozwój oprogramowania, 
 • administracja IT,
 • badania i rozwój,
 • marketing,
 • bankowość,
 • finanse, 
 • inżynieria,
 • HR. 

Osoby posiadające uzdolnienia humanistyczne i artystyczne również mają przed sobą atrakcyjne perspektywy finansowe. Wiele zależy jednak od predyspozycji, talentu i pracowitości. W 2018 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie lektora języka angielskiego wynosiło 5200 zł brutto. Taką profesję zwykle wybierają absolwenci filologii angielskiej. Mediana płac trenera zajmującego się szkoleniami wynosiła 7200 zł brutto (połowa zatrudnionych uzyskiwała niższe, a połowa – wyższe wynagrodzenie). Radca prawny, absolwent pięcioletnich studiów prawniczych, który dodatkowo ukończył aplikację radcowską, uzyskiwał przeciętną miesięczną pensję na poziomie 10 500 zł brutto.  

Pobierz darmowy bilet na Festiwal Pracy JOBICON

Nie we wszystkich regionach zarobimy tyle samo

Największa liczba ogłoszeń opublikowanych w 2018 r. w serwisie zarobki.pracuj.pl, dotyczyła województw: małopolskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego. W Małopolsce najwyższe płace na start otrzymywali specjaliści w dziedzinie rozwoju oprogramowania. Przeciętna miesięczna pensja osoby z doświadczeniem do dwóch lat wynosiła 5500 zł brutto. Pracownicy z większym stażem otrzymywali płace na poziomie 9800 zł brutto. Wśród najlepiej opłacanych specjalizacji znalazła się również administracja IT (4400 zł brutto dla pracowników z doświadczeniem do dwóch lat i 6300 zł brutto dla osób z dłuższym stażem) i finanse / ekonomia (4400 zł brutto do dwóch lat i 5800 zł brutto na dalszych etapach kariery).     

Rozwój oprogramowania okazał się najlepiej opłacaną specjalizacją na Mazowszu. Fachowcy rozpoczynający karierę zarabiali przeciętnie 5700 zł brutto miesięcznie, a zarobki osób z co najmniej dwuletnim doświadczeniem wynosiły przeciętnie 10 400 zł brutto. Na atrakcyjne płace mogły liczyć także osoby zatrudnione w zakresie strategia/BI (5700 zł brutto na początek i 7900 zł brutto – po dwóch latach). W pierwszej trójce najlepiej wynagradzanych fachowców znaleźli się również pracownicy spełniający się w doradztwie/konsultingu (5500 zł brutto na początku kariery i 8700 zł brutto – po przepracowaniu 2 lat). 

Także na Dolnym Śląsku rozwój oprogramowania okazał się dobrze opłacaną specjalizacją. Pracownicy, którzy rozpoczynali karierę zawodową, zarabiali przeciętnie 5700 zł brutto na start, a po dwóch latach pensja wynosiła przeciętnie 9600 zł brutto. Na atrakcyjne perspektywy finansowe mogły liczyć również osoby zatrudnione w e-commerce (4700 zł brutto na początek, 6500 zł brutto – po 2 latach pracy) oraz administracji IT (4500 zł brutto w początkowym okresie, 7100 zł brutto – po 2 latach). Przedstawione liczby stanowią wynik analizy danych dostępnych w serwisie zarobki.pracuj.pl. Mowa o medianie, czyli wartości środkowej. 

Doświadczenie czy wykształcenie – co wpływa na Twoją pensję?

Płace zależą nie tylko od ukończonego kierunku studiów. O tym, jakie otrzymujemy wynagrodzenie, decyduje także wiele innych kwestii, np. nasze zaangażowanie w aktywność zawodową i dalszy rozwój, umiejętności negocjacyjne czy lokalizacja firmy, w której jesteśmy zatrudnieni.