Ile średnich pensji potrzeba, aby pokryć koszt wyprawki dla noworodka?

Prawie trzy średnie pensje na start – tyle według analityków Picodi.com potrzeba, aby skompletować w Polsce wyprawkę dla noworodka. Nie jest tajemnicą, że z powiększeniem rodziny wiążą się wydatki. Ale rodzice, którzy znajdują się w takiej sytuacji po raz pierwszy, mają prawo czuć się zagubieni. W końcu skąd masz wiedzieć, ile pieniędzy przygotować na środki higieny niemowlaka, dobry wózek czy chociażby zawartość torby do szpitala? Przeczytaj, ile kosztuje cała wyprawka dla noworodka, i oszacuj, jaki jest stosunek tej kwoty do zarobków Twoich oraz partnera/partnerki.

Czego dowiesz się z artykułu?

Ile kosztuje wyprawka dla noworodka w Polsce?
Zarobki Polaków a koszty wyprawki dla noworodka
Ile kosztuje wyprawka dla dziecka w innych krajach?

W specjalnym raporcie analitycy serwisu Picodi.com skupili się na koszcie wyprawki dla dziecka związanym z okresem ciąży oraz pierwszym rokiem życia malucha. Zestawienie wydatków opiera się na cenach detalicznych w dużych sklepach internetowych (stan na maj 2020 roku), zaś informacje o średnim wynagrodzeniu pochodzą ze stron internetowych urzędów statystycznych Polski i innych państw.

| Urlop macierzyński: fakty i mity

Ile kosztuje wyprawka dla noworodka w Polsce?

Obliczono, że koszt wyprawki dla dziecka wynosi około 9820 zł. Jeśli rodzice zdecydują się na produkty z wyższej półki lub takie, które są przydatne, ale nie konieczne – wydatki mogą wzrosnąć nawet do 16 700 zł.

To, ile kosztuje wyprawka dla niemowlaka, to dopiero początek informacji zawartych w opisywanym raporcie. Analitycy pokusili się też o wyszczególnienie cen produktów z 7 kategorii.

  • Ubrania i gadżety ciążowe

Uzupełnienie garderoby o elastyczne lub po prostu większe ubrania dla ciężarnej to w wersji podstawowej wydatek około 900 zł. W rozszerzonej przyszła mama może też postawić na przydatne gadżety, np. specjalistyczną poduszkę dla ciężarnych. Wtedy koszt tej kategorii wzrośnie do 1280 zł.

  • Zawartość torby do szpitala

Niezbędne artykuły, które przyszła mama musi zabrać ze sobą do szpitala, kosztują około 520 zł w wersji podstawowej i 770 zł w rozszerzonej.

  • Przygotowanie domu

Łóżeczko, przewijak, wanienka, a także butelki, smoczki i inne gadżety do domu kosztują około 2000 zł. Jeśli rodzice chcą kupić antyalergiczną pościel z wyższej półki czy np. elektroniczną nianię, koszt wyprawki dla noworodka wzrośnie do nawet 3700 zł.

  • Transport

Ta kategoria obejmuje przede wszystkim obowiązkowy fotelik samochodowy, wózek oraz nosidło. Te przedmioty kosztują średnio 1500 zł. Ale jeśli będą najwyższej jakości i dobrej marki – rodzice muszą przygotować około 3400 zł.

  • Środki higieny

Artykuły higieniczne, czyli przede wszystkim pieluchy i kosmetyki dziecięce, to w zależności od jakości produktów wydatek od 1830 do 3370 zł.

  • Jedzenie

Przy założeniu, że pokarm inny niż mleko matki wprowadzony jest dopiero po 6. miesiącu życia, koszty żywienia dziecka do jego pierwszych urodzin będą wynosiły od 1830 do 2200 zł (w zależności od jakości i marki produktów).

  • Ubranka

Zakładając, że nie ma potrzeby inwestować w zbyt wiele ubranek dla dziecka, bo i tak za chwilę z nich wyrośnie, kupno podstawowej odzieży dla niemowlaka w pierwszym roku życia pochłonie około 1300 zł. Jeśli jednak rodzice postawią na bardzo dobrą jakość albo dużą ilość – zapłacą nawet 2000 zł.

| Podwyżka na macierzyńskim – co mówi na ten temat prawo pracy?

Zarobki Polaków a koszty wyprawki dla noworodka

Wiesz już, ile kosztuje wyprawka dla niemowlaka. Ale jak to się ma do zarobków Polaków?

Według danych GUS średnie wynagrodzenie w 2019 roku wyniosło w Polsce 4918,17 zł. To oznacza, że zakup podstawowych przedmiotów potrzebnych przy opiece nad noworodkiem pochłania 2,8 średniej pensji.

Warto też pamiętać, że polskie prawo przewiduje obecnie pomoc dla rodziców w postaci świadczenia pieniężnego w wysokości 500 zł miesięcznie na każde dziecko (stan na 2020 rok). Ta suma pokrywa 61% kosztów wyprawki przyjętych w badaniu.

| Ceny mieszkań 2020 – ile średnich pensji potrzeba, aby kupić własne lokum?

Ile kosztuje wyprawka dla dziecka w innych krajach?

Zastanawiasz się, ile kosztuje wyprawka dla niemowlaka w innych miejscach na świecie? W raporcie Picodi.com znalazło się porównanie do wybranych krajów, oparte na lokalnych cenach i danych z urzędów statystycznych. I tak na przykład:

  • sytuacja rodziców związana z finansowaniem wyprawki podobnie jak w Polsce wygląda we Włoszech (2,6 średniej pensji), w Czechach (2,9) i na Słowacji (3,0),
  • cena wyprawki dla noworodka sprawi większy kłopot rodzicom z Ukrainy (aż 9 średnich pensji za badany zestaw) i z Białorusi (8),
  • w lepszej sytuacji finansowej są rodzice z takich krajów jak Niemcy (badany zestaw produktów kupi się tam za 1,2 średniego wynagrodzenia), USA (1 średnia pensja) czy Wielka Brytania (1,9).

 

2,8 średniej pensji za wyprawkę dla noworodka – to dużo czy mało? Trudno to jednoznacznie ocenić. W praktyce bardziej niż średnia wartość wynagrodzenia liczy się oczywiście Twoja realna pensja na rękę. W razie jakichkolwiek wątpliwości z łatwością ją wyliczysz za pomocą kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl.