Co robi asystent ds. księgowości?
Stanowisko to nie jest w pełni samodzielne, ale odpowiedzialne. Ma spore znaczenie dla całego działu. Główne zadania asystenta to:
- Weryfikacja i księgowanie dokumentów
Asystent czuwa nad poprawnością dokumentów księgowych. Zajmuje się również ich gromadzeniem i porządkowaniem. Przez jego ręce przechodzą np. wyciągi bankowe. Osoba wspierająca dział księgowości uczestniczy także w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów.
- Wprowadzanie danych do systemu księgowego
Informacje znajdujące się w dziale księgowości powinny być gromadzone w przejrzysty sposób. Właśnie dlatego regularnie trafiają do systemu księgowego. Asystent odpowiada za to, by były one wprowadzane nie tylko bezbłędnie, ale również terminowo.
- Dokonywanie płatności
W każdym miesiącu w firmie dokonuje się szeregu płatności, tzn. reguluje się faktury, rachunki, opłaca składki ZUS, podatki itd. Ważne, by przelewy były realizowane w określonych terminach.
- Przygotowywanie zestawień i raportów
Regularne podsumowywanie stanu finansowego firmy ma duże znaczenie i wymaga pełnej koncentracji i wiedzy. Obowiązek sporządzania raportów często spoczywa na asystencie ds. księgowości.
Wymagania wobec asystentów
Choć asystent nie zajmuje samodzielnego stanowiska, musi wykazać się określonymi kompetencjami. Duże znaczenie ma np. wykształcenie kierunkowe – policealne lub wyższe. Czasami pracodawcy przyjmują studentów uczących się na kierunkach, takich jak finanse i rachunkowość. Wśród wymagań często pojawia się także umiejętność obsługi programów komputerowych, np. pakietu MS Office, a w szczególności MS Excel. Oprócz kompetencji twardych liczą się także umiejętności miękkie, zwłaszcza samodzielność i umiejętność rozwiązywania problemów, zaangażowanie, inicjatywa oraz dobra organizacja pracy własnej.
7 umiejętności niezbędnych w pracy biurowej
Pomoc księgowej – zarobki
3500 zł brutto – tyle w 2018 r. wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie na stanowisku asystenta ds. księgowości. Pracodawcy oferowali również dodatki pozapłacowe, takie jak np. dostęp do prywatnej opieki medycznej (35%), dofinansowanie zajęć sportowych (25%), ubezpieczenie na życie (20%) i świadczenia socjalne (15%).
5 benefitów, które chciałbyś dostać w pracy
Źródło informacji o zarobkach: ankiety wypełnione w 2018 r. przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl.
W miarę zdobywania doświadczenia i uzupełniania kwalifikacji asystent może awansować na stanowisko księgowego itd. Możliwości zawodowe zależą w znacznym stopniu od zaangażowania i ambicji pracownika.