Ile zarabia biotechnolog?

W 2017 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie biotechnologa wynosiło 4200 zł brutto. Poziom zarobków zależał m.in. od rodzaju umowy oraz wielkości i lokalizacji firmy.

Czym zajmuje się biotechnolog?

Biotechnolog to osoba mająca wiedzę na temat budowy DNA, modyfikacji genetycznej czy bioutylizacji. Informacje dotyczące tych zagadnień są powszechnie wykorzystywane za granicą, np. w produkcji biopaliw, budowie nowoczesnych oczyszczalni ścieków czy uodpornianiu roślin na niekorzystne warunki środowiskowe. Potencjał absolwentów biotechnologii coraz częściej jest dostrzegany również na polskim rynku pracy.

W zawodzie biotechnologa liczy się nie tylko dyplom ukończenia uczelni wyższej. Duże znaczenie mają kompetencje miękkie, takie jak np. chęć zdobywania wiedzy i umiejętność pracy w zespole. Ważne są też kwestie zdrowotne. Osoba ze skłonnością do alergii lub chorób skóry może źle znosić specyficzne warunki, w jakich pracuje biotechnolog. Aby dostać się na studia z biotechnologii, trzeba uzyskać wysokie wyniki na egzaminie maturalnym z: biologii, chemii, matematyki, fizyki i języka obcego.

Jak wybierać przedmioty na maturze, by dostać się na studia?

Perspektywy zawodowe

Rolnictwo, medycyna, przemysł spożywczy i farmacja – to branże, w których wiedza z zakresu biotechnologii odgrywa istotną rolę. Kompetencje biotechnologów są przydatne np. w diagnostyce genetycznej czy produkcji leków. Specjaliści mogą pracować nie tylko w firmach farmaceutycznych. Miejsca pracy dla absolwentów biotechnologii to także:

  • instytuty badawcze,
  • placówki edukacyjne,
  • przedsiębiorstwa produkcyjne wytwarzające kosmetyki albo chemię gospodarczą,
  • firmy zajmujące się utylizacją odpadów.   

Zarobki biotechnologa

4200 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie na stanowisku: biotechnolog. Pracownicy mogli liczyć również na korzyści pozapłacowe, takie jak: dofinansowanie zajęć sportowych (27%), dostęp do prywatnej opieki medycznej (17%), dofinansowanie szkoleń/kursów (14%) i ubezpieczenie na życie (14%). Tak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl.

https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska

Benefity - czyli co motywuje pracowników?

 

87% biotechnologów było zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Pensja, jaką otrzymywali „na rękę”, wynosiła 2993 zł. Osoby wykonujące obowiązki na podstawie umowy-zlecenia uzyskiwały wynagrodzenie w wysokości 3144 zł netto. To, ile zarabia biotechnolog, zależy nie tylko od rodzaju umowy. Znaczenie mają również inne czynniki, np. staż pracy oraz wielkość i lokalizacja firmy.   

6 czynników, które wpływają na Twoje wynagrodzenie

Co jest ważne w pracy?