4300 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiło przeciętne wynagrodzenie doradcy bankowego. Osoby zatrudnione na tym stanowisku otrzymywały również comiesięczne premie oraz benefity, takie jak dostęp do prywatnej opieki medycznej oraz świadczenia socjalne.
Obowiązki i kwalifikacje doradcy
Doradca prezentuje klientom ofertę banku. Odpowiada również na pytania i pomaga w rozwiązywaniu problemów związanych np. z korzystaniem z bankowości elektronicznej, kart płatniczych itd. Udziela porad dotyczących kredytów i pożyczek, sposobów oszczędzania czy inwestowania pieniędzy. Zakres obowiązków zależy m.in. od działu.
Praca doradcy bankowego może wymagać bezpośredniego kontaktowania się z klientem albo odpowiadania na pytania i sprzedawania produktów online lub telefonicznie. Od osoby zajmującej to stanowisko oczekuje się nie tylko wiedzy na temat oferty banku. Liczy się wykształcenie wyższe (najlepiej kierunkowe: ekonomia, bankowość i finanse). Kandydaci, którzy są w trakcie studiów, również podejmują pracę w charakterze doradcy. Wiele zależy od oczekiwań pracodawcy.
Wykształcenie niepełne wyższe – czy można wpisać do CV?
Doradca pracuje z ludźmi, dlatego ważne, by był osobą cierpliwą i kulturalną. W tym zawodzie ważna jest komunikatywność. Aby ją rozwijać, warto np. uczyć się słuchać i upewniać się, czy dobrze zrozumiało się rozmówcę.
5 sposobów na rozwijanie komunikatywności
Doradca bankowy powinien być otwarty na wiedzę. Chęć rozwoju ma szczególne znaczenie, ponieważ oferta banku dynamicznie się zmienia. Umiejętność przekazywania informacji także jest ważna. Używanie zbyt skomplikowanych terminów może zniechęcić klienta do skorzystania z usług danego banku.
Praca w bankowości wymaga określonych predyspozycji. Duże znaczenie ma umiejętność logicznego myślenia, sumienność i dokładność. Pracodawcy oczekują uczciwości i odporności na stres – te cechy są niezbędne przy realizowaniu celów sprzedażowych.
Doradca bankowy – zarobki
W 2017 r. mediana płac doradcy bankowego wynosiła 4300 zł brutto. Oznacza to, że połowa osób zatrudnionych na tym stanowisku uzyskiwała niższe, a połowa – wyższe zarobki. 48% z nich otrzymywało premię co miesiąc. Niektórzy mogli liczyć również na benefity. Wśród najczęściej oferowanych korzyści pozapłacowych znalazły się: prywatna opieka medyczna (66%), świadczenia socjalne (37%), dofinansowanie zajęć sportowych (35%) oraz ubezpieczenie na życie (23%). Zdecydowana większość doradców (94%) wykonywała swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę. Tak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska.