Ile zarabia dyspozytor?

W 2017 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie dyspozytora wynosiło 4700 zł brutto. Jedna trzecia pracowników otrzymywała benefity, np. dofinansowanie zajęć sportowych i ubezpieczenie na życie.

Obowiązki dyspozytora

Praca dyspozytora polega na nadzorowaniu przewozów w transporcie krajowym i/lub międzynarodowym. Wysiłki podejmowane przez pracownika powinny zapewnić optymalne wykorzystanie pojazdów, jakimi dysponuje przedsiębiorstwo transportowe, taksówkowe itp. Do zadań osoby zatrudnionej na stanowisku dyspozytora należy wysyłanie samochodów w określone miejsca. Pracownik pełniący tę funkcję może również kontrolować stan techniczny pojazdów i zlecać niezbędne naprawy. Dodatkowo optymalizuje trasy - tak, by przewóz przebiegał możliwie szybko. Zazwyczaj także monitoruje i rozlicza czas pracy kierowców.

Rozliczanie czasu pracy – ABC

Jakie wymagania powinien spełniać kandydat?

Od dyspozytora oczekuje się m.in. znajomości zagadnień związanych z organizacją transportu. Wiedzę można zdobyć np. podczas studiów na takich kierunkach, jak transport i logistyka. Wykształcenie wyższe nie jest jednak najważniejszym warunkiem podjęcia pracy w zawodzie. Osoby, które ukończyły szkołę średnią (ogólnokształcącą lub techniczną), również mogą spróbować swoich sił – pod warunkiem, że spełniają inne kryteria. Istotne wymagania to m.in. prawo jazdy kategorii B oraz znajomość języków obcych (w transporcie międzynarodowym). Liczy się także wiedza na temat parametrów i możliwości konkretnych pojazdów oraz znajomość przepisów regulujących kwestię dokonywania przewozów.   

ftp://kwalifikacje.praca.gov.pl/STANDARDY%20KOMPETENCJI%20ZAWODOWYCH/

Dyspozytor pracuje w warunkach biurowych. Wykonuje odpowiedzialne zadania, co wiąże się z silnym stresem. Umiejętność panowania nad emocjami i szybkiego podejmowania decyzji ma duże znaczenie w tej profesji. Przed podjęciem pracy warto poznać własne predyspozycje. Część dyspozytorów pracuje w trybie zmianowym, co może wiązać się z pracą w godzinach nocnych.

Typy osobowości – jak rozpoznać własny?

Kandydat na dyspozytora powinien być doskonale zorganizowany. W przeciwnym razie praca przedsiębiorstwa będzie sparaliżowana. Konieczność wydawania poleceń kierowcom i współpracy ze spedytorami oraz pracownikami innych działów firmy – to zadania dyspozytora, które wymagają komunikatywności.

Co to znaczy: być komunikatywnym?

8 kroków do skutecznej komunikacji w firmie

Dyspozytor – zarobki

4700 zł – tyle wynosiła mediana płac dyspozytorów w 2017 r. Oznacza to, że połowa z nich uzyskiwała niższe, a połowa – wyższe wynagrodzenie. Pracownicy otrzymywali także dodatki do pensji, np.: dofinansowanie zajęć sportowych (34%), ubezpieczenie na życie (31%), dostęp do prywatnej opieki medycznej (30%) oraz służbowy telefon do celów prywatnych (27%). Zarobki są głównie uzależnione od obszaru, za który odpowiada dyspozytor. W transporcie międzynarodowym zazwyczaj otrzymuje się wyższą pensję, jednak wymagana jest znajomość języka obcego. Dane pochodzą z serwisu zarobki.pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska.  

Motywacja materialna i niematerialna – na czym polega?

Atrakcyjna pensja jest ważna, bo…