Ile zarabia elektromechanik samochodowy?

4300 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie elektromechanika samochodowego. Pracownicy otrzymywali również benefity, na przykład: ubezpieczenie na życie i świadczenia socjalne.

Kwalifikacje i zadania elektromechanika

Tytuł elektromechanika można zdobyć w trakcie studiów inżynierskich lub podczas nauki w technikum. Pracodawcy zwykle oczekują od kandydatów wykształcenia kierunkowego. Świadectwo i dyplom stanowią dowód, że absolwent posiada wiedzę specjalistyczną z zakresu elektryki, elektroniki i mechaniki pojazdowej. Przygotowanie teoretyczne jest niezbędne podczas wykonywania obowiązków, takich jak:

  • obsługa urządzeń diagnostycznych,  
  • diagnozowanie usterek i dokonywanie napraw zgodnie ze standardami określonej marki/marek,
  • wykonywanie przeglądów okresowych,
  • montaż i demontaż urządzeń i układów elektronicznych,
  • konserwacja elementów elektronicznych znajdujących się w samochodzie.

Elektromechanicy pracują w autoryzowanych lub nieautoryzowanych stacjach obsługi i kontroli pojazdów oraz w punktach napraw. Wiedza, jaką posiadają, umożliwia weryfikację stanu technicznego samochodów wyposażonych w elementy i układy sterowane elektronicznie. Zapotrzebowanie na fachowców wzrasta, dlatego zawód ten staje się coraz bardziej perspektywiczny. Ukończenie studiów na kierunku: elektrotechnika umożliwia podjęcie pracy nie tylko w przedsiębiorstwach związanych z samochodami. Ścieżka zawodowa może być związana z wybraną specjalizacją – wówczas pracownik zajmuje się np. sprzętami gospodarstwa domowego lub przyrządami pomiarowymi. Absolwenci elektrotechniki mogą liczyć na atrakcyjne zarobki w ciągu pierwszych lat pracy. Z danych serwisu zarobki.pracuj.pl wynika, że osoby po studiach, rozpoczynające karierę zarabiały przeciętnie 4300 zł brutto w 2017 r.

Dobra pensja na start - po jakich kierunkach studiów można zarobić najlepiej?

Elektromechanik samochodowy – zarobki

W 2017 r. odsetek kobiet wśród elektromechaników samochodowych wynosił 1%. Zdecydowaną większość adeptów tego zawodu stanowili mężczyźni. Ponad 95% pracowników było zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, co pozwalało im korzystać m.in. z płatnego urlopu wypoczynkowego, ochrony przed zwolnieniem itd.

Prawa pracownika w zależności od rodzaju zatrudnienia

Rodzaj umowy wpływa nie tylko na przywileje, ale również na wysokość pensji netto. W 2017 r. przeciętna miesięczna płaca elektromechanika samochodowego wynosiła 4300 zł brutto. Ile pracownik dostawał „na rękę”? W przypadku umowy o pracę było to ok. 3000 zł, umowy-zlecenia – 3200 zł, a umowy o dzieło – 3600 zł.  Co czwarty doświadczony elektromechanik zarabiał ponad 5400 zł brutto. Zarobki najlepszych przekraczają 7500 zł brutto.

Kalkulator wynagrodzeń Rok podatkowy 2018

Część pracowników otrzymywała dodatkowo benefity:

  • ubezpieczenie na życie (14%)
  • świadczenia socjalne (12%)
  • prywatna opieka medyczna (11%)
  • dofinansowanie szkoleń / kursów (9%)

Benefity - czyli co motywuje pracowników?

Źródło danych: ok. 360 000 ankiet wypełnionych przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl w 2017 roku.