Ile zarabia farmaceuta?

Perspektywy zawodowe farmaceutów są szerokie. Mogą pracować w aptece, hurtowni leków, firmach produkujących specyfiki medyczne czy w ośrodkach badań klinicznych. Przeciętne wynagrodzenie osoby zatrudnionej w aptece to 4800 zł brutto w 2017 r. Zarobki kierownika apteki wynosiły 7200 zł brutto. Manager hurtowni farmaceutycznej zarabiał przeciętnie 9200 zł brutto.  

Kto może zostać farmaceutą?

Osoba, która sprzedaje i sporządza leki, musi być absolwentem studiów na kierunku farmacja. Farmaceuta jest odpowiedzialny za udzielanie pacjentom informacji dotyczących dawkowania, niepożądanych działań leków itd. Do jego zadań należy też prowadzenie dokumentacji.

Rzetelne wykonywanie tak odpowiedzialnej pracy wymaga doskonałego przygotowania teoretycznego. W zawodzie farmaceuty liczy się nie tylko dyplom ukończenia uczelni wyższej. Duże znaczenie mają: umiejętność logicznego myślenia i kompetencje miękkie, takie jak sumienność i komunikatywność.

Perspektywy zawodowe po ukończeniu farmacji

Farmaceuta może pracować w aptece lub w laboratorium. Absolwenci farmacji podejmują pracę także w koncernach produkujących leki. Możliwości rozwoju w takich firmach są szerokie. Znajdują się tam stanowiska dla kierowników produkcji czy przedstawicieli handlowych posiadających fachową wiedzę na temat sprzedawanych produktów. Farmaceuci pracują również w ośrodkach prowadzących badania kliniczne. Wykształcenie farmaceutyczne umożliwia podjęcie pracy w inspekcji farmaceutycznej albo w innych instytucjach zajmujących się ochroną zdrowia.

Farmaceuta – zarobki

Zarobki absolwentów farmacji zależą m.in. od doświadczenia, a także od miejsca pracy i stanowiska. Wynagrodzenia członków kadry kierowniczej w aptekach i hurtowniach leków są o kilka tysięcy wyższe niż przeciętna pensja w Polsce.

Z pracą w zawodzie farmaceuty wiąże się  duża odpowiedzialność. Jak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl, przeciętna pensja farmaceuty zatrudnionego w aptece wynosiła w 2016 r. 4800 zł brutto. Połowa zatrudnionych zarabiała powyżej, a połowa – poniżej tej kwoty. Niektórzy pracownicy otrzymywali także świadczenia pozapłacowe, np. dofinansowanie do zajęć sportowych, bony towarowe, dodatkowe ubezpieczenie na życie lub dostęp do prywatnej opieki medycznej. 14% pracowników uzyskało też comiesięczną premię. Według raportu Pracuj.pl, 96% farmaceutów wykonywało swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę. Zarobki kierowników aptek utrzymywały się na przeciętnym poziomie 7200 zł brutto. 13% osób zajmujących to stanowisko regularnie otrzymywało premie. Mediana płac kierowników hurtowni farmaceutycznych w 2017 r. to 9200 zł brutto, najlepiej wynagradzani otrzymywali ponad 14 000 zł brutto miesięcznie. Więcej na temat zarobków farmaceutów oraz przedstawicieli innych zawodów na stronie: https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska.