Ile zarabia i czym się zajmuje inżynier mechanik?

Inżynier mechanik to osoba, która ukończyła studia wyższe na kierunku: mechanika. Po zdobyciu takiego wykształcenia można rozwijać się zawodowo jako konstruktor maszyn i urządzeń lub inżynier produkcyjny. W tym zawodzie liczy się nie tylko wiedza teoretyczna z zakresu matematyki, fizyki i innych przedmiotów ścisłych, ale również analityczny umysł i zainteresowanie obszarem nowoczesnych technologii. 

Jakie predyspozycje potrzebne są w zawodzie inżyniera mechanika?

Dobry inżynier mechanik to nie tylko świetny teoretyk. Niezwykle istotne jest, by taki pracownik potrafił wykorzystać w praktyce wiedzę zdobytą na studiach. Analityczny umysł, umiejętność myślenia przyczynowo-skutkowego, skrupulatność, cierpliwość i rzetelność są również bardzo istotne w tym zawodzie. W zależności od miejsca zatrudnienia zakres obowiązków może być bardzo różny. Najczęściej spotykanymi propozycjami pracy dla absolwentów tego kierunku technicznego są:

  • inżynier mechanik – konstruktor: specjalista zajmuje się przede wszystkim konstruowaniem maszyn i urządzeń potrzebnych do zwiększenia efektywności pracy w danym przedsiębiorstwie/zakładzie wytwórczym/fabryce. Bierze także udział w testach, rozwoju i walidacji produktów, współpracuje z inżynierami operacyjnymi i produkcyjnymi w celu wprowadzenia opracowanych przez siebie rozwiązań do produkcji seryjnej. Konstruktor maszyn musi także wykazywać się biegłą znajomością programów komputerowych i innych nowoczesnych narzędzi.
  • inżynier produkcyjny – do jego obowiązków należy przede wszystkim sprawowanie nadzoru nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego poprzez optymalizowanie wydajności maszyn, usuwanie usterek, dbanie o właściwy sposób eksploatacji maszyn oraz kontrolowanie prac firm zewnętrznych, związanych z remontami i instalacjami nowych urządzeń.

Zarobki inżynierów - przegląd

Ile zarabia inżynier mechanik?

Mediana zarobków inżynierów mechaników wynosi 6,5 tys. zł brutto, co oznacza, że połowa osób zatrudnionych na tym stanowisku zarabia powyżej, a połowa poniżej wskazanej kwoty. O tym, jaka ostatecznie będzie pensja specjalisty w tej dziedzinie, decyduje zarówno jego doświadczenie i kompetencje, jak i wielkość oraz lokalizacja firmy, która go zatrudnia. Istnieją bardzo proste sposoby na to, jak obliczyć wynagrodzenie netto. Jednym z nich jest kalkulator wynagrodzeń. Kandydaci na stanowisko inżyniera mechanika mogą liczyć nie tylko na atrakcyjne wynagrodzenie, ale też pozapłacowe świadczenia. Często otrzymują benefity, takie jak: prywatna opieka medyczna, dofinansowanie zajęć sportowych oraz ubezpieczenie na życie. Na podkreślenie zasługuje także fakt, że ponad 95% inżynierów mechaników jest zatrudnianych na podstawie umowy o pracę.  

5 korzyści z zawarcia umowy o pracę

Poszukiwania wymarzonej pracy warto zacząć od przygotowania przejrzystego, ciekawego i precyzyjnego CV. Powinny się w nim znaleźć najważniejsze informacje na temat kompetencji i doświadczenia kandydata. Warto podkreślić te cechy i umiejętności, które mają szczególne znaczenie dla wybranego pracodawcy.